<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Konto oszczędnościowe
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Konto oszczędnościowe

Rachunek bankowy, funkcjonujący przy tradycyjnych kontach rozliczeniowo-oszczędnościowych (ROR), który posiada podwyższone oprocentowanie (ROR-y najczęściej nie są oprocentowane). Jest on przeznaczony do przechowywania nadwyżek finansowych (oszczędności) w celu zniwelowania kosztów inflacji lub uzyskania zarobku. Konto oszczędnościowe to produkt dostępny w każdym banku, który łączy w sobie zalety lokaty i rachunku ROR, czyli umożliwia pełne zarządzanie środkami finansowymi (wpłaty, wypłaty) oraz przynosi określony zysk. Konto oszczędnościowe jest najczęściej zakładane automatycznie wraz z otwieranym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Konta oszczędnościowe są nieograniczone czasowo, a odsetki oblicza się najczęściej za każdy dzień utrzymywania pieniędzy na koncie. Wypłata pieniędzy nie powoduje, że już naliczone odsetki przepadną, jak ma to miejsce w przypadku niektórych lokat bankowych. Prowadzenie kont oszczędnościowych najczęściej jest bezpłatne, ale niektóre banki pobierają prowizję za drugą lub kolejną wypłatę środków z konta oszczędnościowego w tym samym miesiącu. Wszelkie ruchy (wpłaty, wypłaty) są realizowane najczęściej pomiędzy kontem oszczędnościowym a osobistym (ROR).