Menu główne

Czego szukasz?

    IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

    Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

    Sprawdź

    IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

    Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

    Sprawdź
    Artykuły

    Artykuł

    Jak obliczyć emeryturę?

    26.10.2023 | 5 min czytania

    Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

    Przeczytaj
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

    16.12.2023 | 10 min czytania

    Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

    Przeczytaj

    Podatek Belki

    Podatek od zysków kapitałowych. Obecnie w Polsce wynosi on 19% i jest odprowadzany od zysków z lokat i kont oszczędnościowych, obligacji, akcji spółek notowanych na giełdzie, funduszy inwestycyjnych oraz innych instrumentów rynku kapitałowego. Wylicza się go od realnej kwoty zysku, czyli np. od pieniędzy zarobionych na oprocentowaniu lokaty. Zatem od kwoty zysku (brutto) należy obliczyć 19% podatek (mnożąc kwotę brutto przez 0,19).

    W poprzednich latach bardzo popularne były lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek, które skutecznie obchodziły podatek Belki, ponieważ dzienny zarobek na nich był bardzo niski. Obecnie jednak opodatkowane są również najniższe odsetki. Są jednak metody pomnażania pieniędzy, które zwalniają z konieczności zapłaty podatku Belki. Nieopodatkowane są środki, które zostały zdeponowane na Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE). Nie jest opodatkowane także oszczędzanie i inwestowanie środków pieniężnych na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE).

    Jak opłacić podatek? Podatek Belki jest najczęściej odprowadzany automatycznie przez instytucję zarządzającą naszymi pieniędzmi (np. bank, fundusz inwestycyjny). Wyjątkiem są dochody uzyskiwane na giełdzie papierów wartościowych – wówczas podatnik musi się rozliczyć we własnym zakresie