<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Short squeeze | Słownik NN TFI
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Short squeeze

dosłownie "wyciskanie shortów"

Short to pozycja krótka, służąca do zarabiania na spadku notowań instrumentów finansowych np. akcji. Jeden ze sposobów zawarcia krótkiej pozycji polega na tym, że pożycza się akcje – najczęściej od długoterminowego inwestora, a następnie się te akcje sprzedaje. Kiedy ich notowania spadną, akcje się odkupuje i oddaje prawowitemu właścicielowi. W ten sposób zarabia się na różnicy między ceną sprzedaży (wyższą, jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem) i ceną odkupienia akcji (niższą). Zamknięcie krótkiej pozycji sprowadza się więc do kupienia akcji, które się wcześniej sprzedało i oddania ich temu podmiotowi, od którego się je pożyczyło.

Jeżeli jednak notowania shortowanych akcji rosną a nie spadają, to inwestorzy, którzy grali na spadki, ponoszą straty. Żeby te straty ograniczyć i zamknąć swoje krótkie pozycje kupują akcje. Gdy zjawisko staje się masowe lub akcje, o których mowa są mało płynne, dochodzi do jeszcze większego wzrostu kursów – zlecenia zakupu są składane po coraz wyższych cenach. Na tym właśnie polega „short-squeeze” – inwestorzy, którym zależało na spadku notowań doprowadzają do jeszcze większych zwyżek.

 

Powiązane artykuły:

Rewolucja wymaga ofiar