<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Wiek emerytalny | Słownik NN TFI
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Wiek emerytalny

Wiek, po ukończeniu którego można przejść na emeryturę. Na przestrzeni lat granica wieku emerytalnego może się przesuwać, a doskonałym tego przykładem jest Polska. Wiek emerytalny wpływa bezpośrednio na wysokość przyznawanej emerytury. Im dłuższy był lub jest okres składkowy, tym więcej środków zdeponowanych na indywidualnym koncie w ZUS, co przekłada się na kwotę comiesięcznego świadczenia emerytalnego. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, który w danym momencie obowiązuje, każdy obywatel ma prawo do wnioskowania o ustalenie prawa do emerytury.

Obecnie w Polsce – zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 r., Nr 162, poz. 1118) – wiek emerytalny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn wynosi 67 lat. Próg 67 lat będzie osiągnięty dopiero w 2020 roku w przypadku mężczyzn i 2040 roku u kobiet, a od początku 2013 roku jest stale podnoszony (cyklicznie co 4 miesiące) o jeden miesiąc. Podwyższanie wieku emerytalnego obejmuje co do zasady kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.