<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Czy warto kupić nowy samochód? | Finanse po godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Czy warto kupić nowy samochód?

25.07.2020

Posiadanie własnego auta dla wielu jest standardem. Nie wyobrażają sobie oni funkcjonowania bez samochodu. Często faktycznie komunikacja miejska – zwłaszcza na obrzeżach miast i na wsiach – nie jest na tyle rozwinięta, aby zapewnić wygodny dojazd do pożądanych miejsc. Zdarza się jednak i tak, że samochód jest nie tyle koniecznością, ile przyjemnością, a nawet zbędną ruchomością. Czy zakup nowego samochodu można zaliczyć do zakupów luksusowych? Czy warto posiadać nowe auto na własność? Czy można lepiej wykorzystać pieniądze przeznaczone na zakup nowego samochodu?

 

 

Zakup nowego samochodu prosto z salonu

Zakup nowego samochodu prosto z salonu samochodowego z pewnością jest marzeniem wielu fanów motoryzacji. Piękne, sprawne i pachnące nowością auto niejednokrotnie jest dużo droższe od tego używanego.

Czy zakup nowego samochodu zawsze oznacza stratę pieniędzy?

Nie zawsze. Cena nowego samochodu faktycznie przewyższa koszt używanego, ale decydując się na auto używane do jego początkowej ceny musimy doliczyć tzw. koszty ukryte. Ilość koniecznych napraw oraz wymiana zużytych części oraz płynów na nowe może nas zaskoczyć, a środki, które trzeba dodatkowo zainwestować w używane auto, sprawią, że jego cena zakupu wzrasta.

W przypadku nowego samochodu przez pierwszych kilka lat wszelkie naprawy – jeżeli wystąpi taka konieczność – będą wykonywane na obowiązującej gwarancji. Nowy samochód daje również większe poczucie bezpieczeństwa i mniejsze ryzyko wystąpienia awarii np. podczas dalekiej podróży. Kupując auto prosto z salonu możemy liczyć także na atrakcyjne oferty ubezpieczenia, co w przypadku samochodu używanego nie jest możliwe. Dodatkowo jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż samochodu, który jest stosunkowo nowy, cena jaką za niego będziemy mogli uzyskać jest również dużo wyższa niż w przypadku sprzedaży auta użytkowanego kolejno przez kilku właścicieli. Zdecydowanie warto jest poczekać na odpowiedni moment, aby kupić nowe auto. Istnieją tzw. wyprzedaże roczników (najczęściej od grudnia jednego roku do połowy roku kolejnego), kiedy to cena nowego auta jest niższa nawet o kilka tysięcy złotych. Im wyższa cena samochodu, tym wyższy rabat możemy uzyskać. W tym czasie również łatwiej o wszelkie negocjacje np. dodatkowych części do samochodu (opony, klimatyzacja, czujnik parkowania) czy atrakcyjniejszego pakietu ubezpieczeniowego.

Pomijając wszelkie kwestie finansowe dużo łatwiej jest wybrać samochód, który sprosta wszystkim naszym oczekiwaniom, spośród tych nowych. Zakup używanego auta często wiążę się z pójściem na ustępstwa. Warto również pamiętać, że nowsze modele samochodów są lepiej wyposażone (więcej poduszek powietrznych, lepsze hamulce, dodatkowe systemy wspomagające), co zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy.

 

Koszty zakupu i utrzymania nowego samochodu na wybranym przykładzie

W uogólnieniu na koszty utrzymania nowego samochodu składa się kilka elementów tkj.:

  • koszty związane z zakupem samochodu (koszt zakupu + koszty okołozakupowe np. rejestracja pojazdu);
  • koszty finansowania;
  • koszty paliwa oraz wymiany płynów (np. do spryskiwaczy);
  • koszty dbania o czystość auta;
  • koszty związane z eksploatacją samochodu tkj. serwisowanie, wymiana opon, naprawy;
  • koszty związane z użytkowaniem samochodu tkj. opłata za miejsce postojowe, opłaty parkingowe;
  • ubezpieczenia;
  • koszty związane z dodatkowym wyposażeniem auta tkj. apteczka, gaśnica czy fotelik dla dziecka;
  • koszty związane z ew. nieprawidłowym użytkowaniem auta (mandaty za przekroczenie prędkości czy parowanie w miejscu niedozwolonym);
  • koszt związany ze spadkiem wartości auta na przestrzeni lat.

Koszty posiadania samochodu najłatwiej jest podsumować określając okres użytkowania. Na przestrzeni 5 lat można przyjąć takie wartości:

Cena zakupu samochodu – uzależniona jest oczywiście od marki i modelu samochodu, ale również od tego czy kupujemy samochód nowy czy używany. W tym przypadku różnice mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Roczny koszt utrzymania nowego samochodu

Cena zakupu: 50 000 zł

Rok zakupu: 2019

Czas posiadania: 1 rok

Roczny przebieg: 15 000 km

Rodzaj silnika: benzyna

Pojemność silnika: 1,4-1,8 l

Składka na ubezpieczenie: 700 zł/rok

Samochód jest używany w celu:

Dojazdu do pracy oddalonej o 15 km od miejsca zamieszkania;

Weekendowych wyjazdów – 12 razy w ciągu roku, do miejsc oddalonych o ok. 40 km od miejsca zamieszkania;

 

Roczny koszt utrzymania samochodu wynosi nieco ponad 16 tysięcy zł, dojazdy do pracy to koszt ponad 3 tysięcy zł, a weekendowe wyjazdy – 400 zł. W sumie użytkowanie auta na przestrzeni roku wymaga posiadania dodatkowych 20 tys. zł.

Alternatywy dla nowego samochodu

Zakup nowego auta nie zawsze jest opłacalny. Zdarzają się sytuacje, że potrzebujemy pilnie pojazdu, ale nie mamy takiej gotówki, którą możemy przeznaczyć na zakup nowego samochodu. W takim wypadku mamy wiele możliwości, które być może lepiej sprostają naszym oczekiwaniom i możliwościom. Poniżej kilka z nich.

Samochód używany

Najbardziej oczywistą alternatywą dla nowego samochodu jest ten używany. Decydując się na zakup auta z tzw. „drugiej ręki” musimy mieć świadomość, że będziemy musieli zainwestować dodatkowe środki finansowe we wszystkie ewentualne naprawy i wymiany części. Zakup taki jest dość ryzykowny, zwłaszcza jeżeli motoryzacja nie jest naszym konikiem. Przed podjęciem decyzji warto auto obejrzeć i to najlepiej z osobą, która zna się na tym temacie. Warto także wiedzieć, że im starszy samochód wybierzemy, tym więcej wydatków nas czeka. Niekiedy zatem oszczędność przy cenie wyjściowej jest tylko pozorna.

Abonament na samochód

Kolejną alternatywą dla posiadania auta na własność tzw. abonament na samochód. Co to takiego? Opcja ta powinna szczególnie ucieszyć tych, którzy chcą jeździć nowym samochodem, a nie mają dużych zapasów gotówki. Decydując się na auto na abonament możemy wybrać taki samochód, który nam odpowiada. Za auto musimy płacić co miesięczny abonament, którego wysokość uzależniona jest od wybranego modelu. Miesięczny koszt auta na abonament waha się od ok. 300 zł nawet do kilku tysięcy zł. Wkład własny jest zerowy lub na niskim poziomie, w zależności od Twoich możliwości finansowych. Po kilku latach użytkowania (co 2, 3 lub 4 lata) masz możliwość wymiana auta na nowe. Co więcej, jeżeli wybrany samochód spodoba Ci się na tyle, że zechcesz go kupić – masz taką możliwość (gwarancja odkupu po zakończeniu umowy). Zapłacisz za niego jednorazowo albo w ratach. Jeśli nie zdecydujesz się na zakup używanego auta możesz je bezproblemowo zwrócić. Takie innowacyjne rozwiązanie może być naprawdę atrakcyjne i warte rozważenia.

Leasing

Leasing to kolejna alternatywna możliwość użytkowania samochodu. Leasing jest formą dzierżawy. Polega na wypożyczeniu auta, ale jednocześnie daje prawo leasingobiorcy do wykupu samochodu. Są 2 rodzaje leasingu. Pierwszy to leasing finansowy, który nieco przypomina kredyt zaciągnięty na zakup samochodu. W tym przypadku koszty amortyzacji ponosi firma – leasingobiorca, a VAT musi być z góry opłacony za cały okres leasingowania. Drugi rodzaj to leasing operacyjny, przy którym do raty leasingowej dolicza się dodatkowo VAT. Nie ma konieczności amortyzowania auta. Całość raty netto zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodu, VAT natomiast można odliczyć w 50 % (przeznaczenie samochodu na cele mieszane) lub 100 % (przeznaczenie samochodu tylko na cele firmowe). Decydując się na leasing musimy wpłacić wkład własny (najniższy jest na poziomie 1 % wartości pojazdu). Podczas umowy leasingowej już zostaje określona cena/wartość pojazdu (od 1 do 50 % wartości pojazdu), po której uiszczeniu będziemy mogli wykupić auto na własność.

Wynajem auta długoterminowy

Wynajem długoterminowy to forma leasingu, z tą różnicą, że w tym przypadku kwota odkupu pojazdu jest wyższa niż przy leasingu finansowym. Zazwyczaj kwota ta wynosi 30-40 % wartości pojazdu, a wykup auta przestaje być opłacalny. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku wynajmu miesięczna rata jest niższa niż ta leasingowa, a dodatkowo obejmuje ona opłaty serwisowe, ubezpieczenia a nawet wymianę opon. Za przekraczanie ustalonego limitu kilometrów doliczana jest dodatkowa opłata.

Auto-sharing (car-sharing)

Auto-sharing to stosunkowo nowa forma wypożyczania samochodu – istniejąca w Polsce od 2016 roku. Najczęściej korzysta się z tej opcji, gdy potrzebujemy auta tylko na krótki czas – np. żeby dojechać z punktu A do punktu B. Samochód możemy wypożyczyć na minuty, godziny, ale również na doby. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku klientów, którzy sporadycznie korzystają z samochodu. Tzw. auto na minuty daje podobne korzyści, jak w przypadku posiadania własnego samochodu, a utrzymania takiego samochodu są już wliczone w koszt wypożyczenia (ubezpieczenie, paliwo).

Sebastian Baryś

Sebastian Baryś

Ekspert ds. SEO i Analityki Biznesowej

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.