NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Obniż swój PIT nawet  
1 706 zł*

*przy progu podatkowym 32% i maksymalnej wpłacie na IKZE

Załóż IKZE

Co to jest IKZE?

Dlaczego powstało?

IKZE to produkt emerytalny stworzony przez rząd w ramach III filaru systemu emerytalnego. Oszczędzanie w ramach IKZE jest dobrowolne i jest uzupełnieniem emerytury gromadzonej w ramach ZUS (I filar) oraz OFE (II filar).

Odkładanie w IKZE daje swobodę w dysponowaniu kapitałem oraz pozwala dobierać samodzielnie odpowiednie fundusze inwestycyjne, w zależności od akceptowanego poziomu ryzyka.

Co daje?

W ramach IKZE klientom przysługują liczne przywileje:

 • zwolnienie z podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki)
 • możliwość odliczenia kwot wpłaconych na IKZE od podatku dochodowego PIT 

Gdzie założyć?

IKZE można założyć w wielu instytucjach finasowych. To klient wybiera w jaki sposób jego IKZE będzie budowało kapitał na emeryturę. IKZE w NN Investment Partners inwestuje środki swoich klientów w fundusze inwestycyjne. Do wyboru jest 21 funduszy o różnym ryzyku. 

Dlaczego warto pomyśleć o IKZE?

Niewielka emerytura

Wykres: Niewielka emerytura

I i II filar średnio zapewniają tylko około 48% naszej średniej płacy. 

Żródła: Komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2014 r.
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie OECD

Coraz więcej emerytów

Wykres: Co raz więcej emerytów

Obecnie jeden emeryt utrzymywany jest przez 3,4 pracujących, za 35 lat będzie to już tylko 1,9.

Źródło: Rocznik Demograficzny 2015 GUS, str. 170

Polacy bardziej ufają IKZE

Wykres: Polacy bardziej ufają IKE

W 2014 roku prawie 530 tysięcy Polaków miało konto w IKZE.

Źródło: Liczba IKZE wg. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Jak to działa?

Jak wybierać fundusze?

W ofercie NN Investment Partners TFI znajduje się blisko 30 funduszy, w które mogą inwestować nasi klienci. Różnią się one stopniem ryzyka, wysokością oczekiwanego zysku, horyzontem czasowym inwestycji czy aktywami, które są kupowane. Wybór odpowiedniego funduszu jest zatem często trudny i wymaga specjalistycznej wiedzy inwestycyjnej. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z funduszami, stworzyliśmy specjalne fundusze cyklu życia nazwane Perspektywą.

Jak działają fundusze cyklu życia - Perspektywa?

Każdy fundusz w swojej nazwie ma datę, w którym planowana jest wypłata. Wystarczy, określić datę wypłaty swoich środków, a eksperci NN zrobią resztę. Ustalony portfel funduszy będzie najpierw koncentrował się na pomnażaniu kapitału, a miarę zbliżania się do zadeklarowanej daty na zapewnianiu większego bezpieczeństwa inwestycji.

Sprawdź też szeroką ofertę pozostałych funduszy inwestycyjnych

Możesz wybierać spośród różnych funduszy, w zależności od ryzyka, horyzontu czasowego lub charakteru inwestycji. 

Dobierz fundusz dopasowany do Ciebie

Przejdź do listy funduszy

Jak założyć IKZE?

Nie mam IKZE
i zakładam konto

Załóż IKZE

Przenoszę IKZE
z innej instytucji

Przenieś IKZE

Zakładam konto IKZE
dla korporacji

Załóż IKZE korpo

Oblicz swoją przyszłą emeryturę w kalkulatorze IKZE

Podaj tylko:

 • wiek
 • wysokość wpłat
 • wiek przejścia na emeryturę

I sprawdź jaka będzie Twoja przyszła emerytura z IKZE

 

Przejdź do kalkulatora

FAQ

 • Co to jest IKZE?

  IKZE to skrót od Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. IKZE to produkt będący częścią III filara systemu emerytalnego, umożliwiający oszczędzanie z myślą o emeryturze. IKZE to jeden ze sposobów na zmniejszanie istotnej różnicy między Twoją przyszłą pensją, a świadczeniami emerytalnymi, jakie będziesz otrzymywać w przyszłości. Warto zainteresować się IKZE z następujących powodów:

   

  Elastyczna konstrukcja produktu

  IKZE umożliwia dopasowanie częstotliwości i wysokości wpłat na rachunek do Twoich możliwości i preferencji. Możesz oszczędzać regularnie, co miesiąc wpłacając określoną kwotę, zasilać rachunek jednorazowo lub nieregularnie uwzględniając roczne limity. Oferuje ulgę podatkową Wpłaty na IKZE można co roku odliczać od dochodu, co umożliwia zmniejszenie kwoty podatku. Co rok oszczędzający na IKZE mają prawo wykorzystać maksymalny limit wpłat, które można odliczyć od podstawy opodatkowania przy rozliczeniu podatku za rok, w którym dokonano wpłat. Wpłaty dokonane w roku 2017 będzie można rozliczyć już w roku kolejnym. Oznacza to, że od roku 2018 możesz płacić niższy podatek. Środki polegają dziedziczeniu Środki zgromadzone w IKZE, w razie śmierci osoby oszczędzającej podlegają dziedziczeniu. Możliwe jest wskazanie jednej lub kilku osób uprawnionych.

 • Dlaczego warto oszczędzać w IKZE?

  Oto 6 najważniejszych powodów dlaczego warto oszczędzać z IKZE:

  IKZE z funduszami NN to forma oszczędzania, która pozwoli Ci uwolnić Twoje zyski od "podatku Belki",

  Wpłaty do IKZE możesz realizować nawet drobnymi kwotami- minimalna wpłata to jedynie 50 zł,

  Pełna elastyczność - nie masz obowiązku systematycznego dokonywania wpłat, Ty decydujesz kiedy i ile wpłacasz na IKZE,

  IKZE prowadzone jest za darmo,

  Rezygnacja z prowadzenia IKZE nic Cię nie kosztuje,

  W jednym koncie masz dostęp do najlepszych 23 fundusze z oferty NN Investment Partners TFI:

  - NN Akcji

  - NN Akcji Środkowoeuropejskich

  - NN Zrównoważony

  - NN Stabilnego Wzrostu

  - NN Obligacji

  - NN Lokacyjny Plus

  - NN Gotówkowy

  - NN Perspektywa 2020

  - NN Perspektywa 2025

  - NN Perspektywa 2030

  - NN Perspektywa 2035

  - NN Perspektywa 2040

  - NN Perspektywa 2045

  - NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych

  - NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych

  - NN (L) Spółek Dywidendowych USA

  - NN (L) Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących

  - NN (L) Japonia

  - NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego

  - NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna)

  - NN (L) Stabilny Globalnej Alokacji

  - NN (L) Dynamiczny Globalnej Alokacji

  - NN (L) Obligacyjny Globalnej Alokacji

 • Ile kosztuje uruchomienie i prowadzenie IKZE?
  Nic. Zero. IKZE jest za darmo, a za prowadzenie nie zapłacisz ani złotówki. Wystarczy, że poświęcisz tylko chwilę swojego czasu i zarejestrujesz się w serwisie NN TFI24.
 • Ile kosztuje przeniesienie IKZE z NN Investment Partners TFI?

  Przeniesienie środków z IKZE Plus prowadzonego przez NN Investment Partners TFI nic nie kosztuje. Niezależnie od tego ile zrealizowałeś wpłat ani jak długo oszczędzałeś z funduszami NN u nas nic nie zapłacisz za przeniesienie swojego IKZE. Możesz to zrobić w dowolnym momencie i bez żadnych kosztów. Tylko czy warto rezygnować z tak taniego i dobrego produktu?

 • Kto może założyć IKZE w serwisie NN TFI24?
  W NN TFI24.pl IKZE może założyć każda osoba, która zarejestruje się w serwisie. Rejestrować się mogą osoby, które ukończyły 18 rok życia.
 • Jak przenieść się z IKZE, które posiadam, do IKZE z funduszami NN?
  Wystarczy dokonać otwarcia IKZE za pośrednictwem NNTFI24.pl. Po zakończeniu procesu otwarcia otrzymasz dokument, z którym należy udać się do instytucji aktualnie prowadzącej Twoje IKZE. Na jego podstawie zostanie dokonany transfer środków pomiędzy IKZE prowadzonym przez inną instytucję finansową a IKZE.
 • Czy mogę oszczędzać w kilku IKZE na raz?

  Nie. Można posiadać jedynie jedno IKZE. Na jednym IKZE może gromadzić oszczędności wyłącznie jeden oszczędzający. Oznacza to, że nie można mieć wspólnego IKZE z inną osobą, np. małżonkiem, czy z dzieckiem.

 • Jaka jest różnica pomiędzy IKE i IKZE?

  Na początek najważniejsza różnica. Oszczędzając w IKE nasza korzyść podatkowa polega na tym, że przy wypłacie środków (po spełnieniu warunku wieku) nie zapłacimy podatku od zysków kapitałowych. Cała zebrana kwota (wpłaty + ewentualny zysk) będzie do użycia jednorazowo lub w ratach. Jest to w tej chwili jeden z niewielu powszechnie dostępnych sposobów skorzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku Belki, który wynosi 19% od osiągniętych zysków.

  Z kolei w IKZE nasza roczna składka pomniejsza nasz podatek dochodowy. Co prawda nie bezpośrednio, bo odpisujemy ją od podstawy opodatkowania. Wypłaty z konta IKZE po osiągnięciu ustawowego wieku (65 lat) będą opodatkowane osobną, 10% ryczałtową stawką podatku. Jest to stawka zdecydowanie niższa niż dzisiejsze 18% i 32%. Tym samym znika obawa części oszczędzających, że w przyszłości zapłacą od pieniędzy wypłacanych z IKZE podatek dochodowy po wyższych stawkach niż obecne. To istotna korzyść podatkowa.

  Na IKE możemy odłożyć co roku trzykrotność średniego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku. W 2017 r. limit wpłat na IKE wynosi 12 789 zł. Jest dokładnie taki sam dla każdego oszczędzającego. Oczywiście, jeśli chcemy, możemy odłożyć mniej.

  Na IKZE będzie można co roku wpłacić maksymalnie kwotę odpowiadającą 1,2-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Roczny limit wpłat na IKZE jest taki sam dla wszystkich oszczędzających, bez względu na wysokość ich zarobków. W 2017 r. wynosi on 5 115,60 zł. Dzięki ujednoliceniu limitu wpłat na IKZE nie trzeba będzie zajmować się obliczeniami na własną rękę, a w przypadku większości oszczędzających limit ten będzie wyższy niż do tej pory.

  Z ulgi podatkowej w IKE skorzystamy tylko i wyłącznie, jeśli nasze oszczędności dotrwają z nami w tej formie do 60 roku życia. Dopuszczalna jest również wypłata środków w wieku 55 lat, ale tylko jeśli przysługują nam prawa emerytalne (np. policjanci, sędziowie). Jeśli wypłacimy wcześniej, do czego mamy pełne prawo w każdym momencie, potrącony zostanie podatek od zysków kapitałowych.

  • Inna ulga podatkowa
  • Inny roczny limit wpłat na IKZE i IKE
  • Długość trwania IKE i IKZE
 • Czy oszczędzając w IKZE płacę podatek?

  Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego daje możliwość odpisania części oszczędności od podatku dzisiaj, ale przy wypłacie z konta będziemy musieli go zapłacić. Podatek zostanie policzony od wpłat oraz od zysku. Czyli realnie IKZE pozwala odroczyć konieczność zapłaty podatku dochodowego do czasu przejścia na emeryturę.

 • Co to jest zwrot pełny z IKZE?

  Następuje w przypadku wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKZE przed osiągnięciem uprawnień do wypłaty, gdy oszczędzający chce uzyskać pełny dostęp do zgromadzonego kapitału i nie przenosi go do innej instytucji finansowej w ramach wypłaty transferowej. Środki wypłacane w ramach zwrotu podlegają obowiązkowi uiszczenia podatku PIT według skali podatkowej. Po dokonaniu zwrotu program IKZE jest automatycznie zamykany. Można jednak dokonać ponownego otwarcia IKZE i znów rozpocząć oszczędzane.

 • Czy po dokonaniu zwrotu pełnego mogę ponownie oszczędzać w IKZE?

  Tak. Po zamknięciu IKZE poprzez dokonanie zwrotu, można ponownie otworzyć program IKZE i bez przeszkód oszczędzać na swoją emeryturę.

 • Czy mogę wypłacić środki z IKZE przed osiągnięciem uprawnień emerytalnych?

  Tak, jest to zwrot całości środków z IKZE. Po dokonaniu zwrotu program jest automatycznie zamykany. Można jednak dokonać ponownego otwarcia IKZE i znów rozpocząć oszczędzane.

 • Czy mogę dokonać transferu środków z PPE do IKZE?

  Nie. Taki transfer nie jest możliwy. Nie przewidują tego przepisy ustawy o IKE i IKZE.

 • Czy osoba małoletnia może otworzyć IKZE w serwisie NN TFI24?
  Obecnie w serwisie NN TFI24 nie ma możliwości rejestracji i otwarcia Numeru Uczestnika dla osoby, która nie ukończyła 18 roku życia. Niemniej jednak istnieje możliwość, aby osoba małoletnia mogła otworzyć IKZE Plus i inwestowała w fundusze NN Investment Partners TFI. W tym celu należy przekazać do siedziby Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych odpowiednie dokumenty potwierdzone notarialnie. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat zasad postepowania w tej sytuacji prosimy o kontakt z naszą Infolinią pod numerem telefonu 801 690 555 (pn.-pt. w godz. 8-20, w soboty w godz. 9-14). Koszt połączenia wynosi jedną jednostkę taryfikacyjną za każdą rozpoczętą minutę połączenia.
 • Jeśli jestem uczestnikiem PPI, czy jednocześnie mogę mieć IKE, IKZE lub PPE?

  Tak, IKE i IKZE to elementy tzw. III-ego filaru emerytalnego i nie są one w żaden sposób powiązane z PPI, który plasuje się w tzw. IV-tym filarze.

Rozwińzobacz mniej