<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Gap year - plusy i minusy przerwy od pracy lub nauki
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Gap year

plusy i minusy przerwy od pracy lub nauki

17.05.2019

Luka, dziura, przerwa, wyrwa to tylko kilka tłumaczeń słowa gap z języka angielskiego. W takim razie gap year może oznaczać roczną lukę lub wyrwę. Najprościej jednak będzie powiedzieć, że to rok przerwy. W rzeczywistości gap year wcale nie musi trwać rok, a odnosi się do okresu pomiędzy kolejnymi etapami życia. Najczęściej ten okres ma miejsce przed i po studiach, kiedy zmieniamy pracę, przed ślubem lub zaraz po, a także przed tym zanim pojawią się dzieci lub po ich wychowaniu. Ideą gap year jest zdobycie doświadczenia w nowym środowisku, kulturze, otoczeniu, przygotowanie się do nieznanego otoczenia, nowej rzeczywistości.

 

Jakie jest geneza powstania gap year?

Powstanie idei gap year ściśle związane jest z II wojną światową oraz Wielką Brytanią. Pokolenie Brytyjczyków, które ją przeżyły uznały, że należy dać młodym ludziom możliwość podróżowania, uczenia się innych kultur, zbudowania doświadczenia, które pozwoli dzięki poznaniu innych społeczeństw i ich zwyczajów zachować pokój na świecie.

Niektórzy wskazują, że podstawą do stworzenia gap year była XVII-wieczna idea nazywana „Grand Tour”. „Wielka Podróż” najczęściej podejmowana była przez synów arystokratów, których zadaniem było podróżowanie po Europie przez 3 lata, by poznając inne europejskie kultury udoskonalać swoją edukację.

Boom na trwający do dziś trend wybuchł w latach 60. XX w. To w tej dekadzie wielu absolwentów szkół wyruszyło śladem tzw. szlaku hipisów (hippy trail). Celem podróży często była Azja (Indie, Pakistan, Nepal). Drugim okresem wzmożonego gap year były lata 90. XX w. W tym czasie młodzi ludzie, którzy weszli w pełnoletniość masowo, wyjeżdżali do Australii, Tajlandii, USA czy Nowej Zelandii. Obecnie zauważalna jest niezwykła wręcz aktywność ludzi wpisujących się w ideę gap year. Trend już dawno wyszedł poza Wielką Brytanię, ludzie z całego świata chcą zbierać doświadczenie, poznawać inne kultury, przerywając karierę czy zapełniając lukę pomiędzy kolejnymi etapami życia.

 

Gap year – czym powodowana jest „roczna luka”?

Kończą się studia, zmieniamy pracę, z domu „uciekają” dzieci. Znana nam dotąd rzeczywistość ulega metamorfozie. W „dawnym porządku” czuliśmy się bezpiecznie i pewnie. Potrzebujemy więc czasu, by „dorosnąć” do nowej sytuacji. To scenariusze, które determinują gap year. Licealiści decydują się na ponowne podejście do matury, by dostać się na lepsze studia, mogą podjąć się także pracy by sfinansować edukację. Zmieniając pracę, chcemy się wyciszyć, mentalnie przygotować do „nowego”. Przeprowadzkę dzieci i rzeczywistość bez nich „zagłuszamy” intensywnymi doświadczeniami, które przynoszą podróże.

 

W jaki sposób można spędzić gap year?

Okres gap year można zdefiniować jako bufor bezpieczeństwa pomiędzy jednym a drugim etapem życia. Wiemy już, że nie musi on trwać rok i powinien przynieść nam jakąś korzyść. Uzależnijmy ją od tego, co chcemy osiągnąć podczas czekającego na nas kolejnego etapu w życiu. Jeśli skończyliśmy szkołę średnią, a przed nami są studia wypełnijmy ten czas pracą, wolontariatem lub podróżami. Tego rodzaju inicjatywy wzbogacą nas o nowe doświadczenia, poszerzą nasz światopogląd, nauczą nowych umiejętności i pozwolą zdobyć środki finansowe, a zarobione pieniądze będziemy mogli wykorzystać na podróżowanie.

Kiedy zmieniamy pracę istotne wydaje się wyciszenie, wspominane wcześniej mentalne przygotowanie, które ułatwi nam wejście w nowe środowisko. Gap year może przybrać w tym przypadku formę podróży, która „wymaże” w jakimś stopniu stare nawyki, otworzy nas na nowe doświadczenia, pozytywnie nastawi. Ten sam sposób warto wykorzystać, kiedy przestawiamy się na życie, w którym dzieci postanowiły przeprowadzić się z domu i stać się samodzielnymi.

 

Jakie są wady i zalety gap year?

Największą zaletą gap year wydaje się możliwość spojrzenia na swoje życie z dystansu, przemyślenie spraw, by dokonać najlepszego wyboru. Będąc młodym człowiekiem po szkole średniej często nie wiemy jak pokierować swoją karierą. Decydujemy się wówczas na przypadkowe studia, co w ostatecznym rozrachunku może być przyczyną późniejszych frustracji. Lepiej tego uniknąć. Gap year nie musi być straconym czasem, to bardziej inwestycja w siebie, zajrzenie w głąb, by znaleźć odpowiedź na banalne pytanie – co dalej?

Zaletą i w pewnym sensie wadą gap year jest to, że mamy mnóstwo wolnego czasu. Jeśli go dobrze zagospodarujemy czas będzie grał na naszą korzyść, źle zagospodarowany (a nawet niezagospodarowany w ogóle) nie będzie nam sprzyjał. Podczas tego okresu można przygotować się lepiej do ponownego podejścia do matury, zdobyć środki na edukację podejmując się pracy. Wracając jeszcze raz do studiów. Zły wybór kierunku może nieść za sobą negatywne konsekwencje, nawet jeśli po roku po nich zrezygnujemy, to możemy odebrać to jako porażkę. Lepiej przemyśleć dobrze kwestię edukacji podczas gap year.

W trakcie „rocznej” przerwy zbierzemy unikatowe doświadczenie, które nas najzwyczajniej wzbogaci. Zyskać może na tym nasza osobowość, poczujemy się pewniejsi i lepiej zniesiemy trudne dla nas chwile. Pod warunkiem, że ten czas konstruktywnie wykorzystamy. Zdobytych w ten sposób doświadczeń i wspomnień nie zapomnimy być może do końca życia.

Gap year ma swoje wady. Podróże, tymczasowa praca, pierwsze zarobione przez siebie pieniądze, wolność, niczym nieskrępowany czas mogą utrudnić nam powrót do rytmu codziennego wstawania na studia czy do pracy. W związku z tym okres gap year może się niebezpiecznie przedłużyć. Może dopaść nas lenistwo, które jest niezwykle kuszące. Przecież podczas „rocznej luki” nie mieliśmy żadnych obowiązków, nie musieliśmy się do niczego mobilizować. W wyniku tego lenistwa szukanie czy myśl o rozpoczęciu edukacji, nowej pracy może nas fizycznie boleć, a podjęcie inicjatywy nas przerośnie. Dlatego tak istotne jest to, by nie pozwolić sobie na pełne, niczym nieskrępowane lenistwo. Bądźmy konsekwentni i poświęćmy czas na rzeczy konstruktywne – tymczasową pracę, aktywne spędzanie czasu, poznawanie ludzi i wymianę spostrzeżeń, naukę.

„Roczna” przerwa może nas dużo nauczyć, wiele dowiemy się o nas samych, da odpowiedź na wiele nurtujących pytań. Jako młodzi ludzie często targają nami skrajne pomysły, nie wiemy na co się zdecydować, w którą stronę pójść. W takim kalejdoskopie emocji trudno o dokonywanie najlepszych dla nas wyborów. Czas wyciszenia, odsunięcia na jakiś czas podejmowania kluczowych dla naszego życia decyzji jest wówczas bardzo cenny. Tak samo cenne wydaje się to, by przygotować się na zmianę pracy czy życie w domu, z którego wyprowadziły się dzieci.

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.