<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> IKE i IKZE - Do jakiego wieku najpóźniej warto je założyć? | Finanse po Godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

IKE i IKZE – Do jakiego wieku najpóźniej warto je założyć?

Sprawdź najlepsze
IKE i IKZE na rynku

07.12.2020

IKE i IKZE są doskonałym rozwiązaniem również dla osób w wieku przedemerytalnym lub nawet emerytalnym – takiego zestawu ulg podatkowych jak IKE i IKZE nie dają żadne produkty inwestycyjne w Polsce.

 

Już same nazwy Indywidualnego Konta EMERYTALNEGO (IKE) oraz Indywidualnego Konta Zabezpieczenia EMERYTALNEGO (IKZE) jednoznacznie sugerują podstawowe przeznaczenie tych produktów – E-M-E-R-Y-T-U-R-A.

I rzeczywiście ulgi podatkowe zapewnione przez IKE i IKZE sprawiają, że oba rodzaje kont emerytalnych najlepiej sprawdzają się przy długoterminowym, systematycznym inwestowaniu.

Ale inwestorzy, którym do przejścia na emeryturę zostało zaledwie kilka lat, a nawet ci, którzy już przeszli na emeryturę, również powinni poważnie rozważyć założenie IKE lub IKZE.

Jeżeli do emerytury zostało Ci już tylko 5-10 lat przy pomocy IKE i IKZE prawdopodobnie nie uzbierasz „milionów”. Ale może zapłacić mniej podatków.

Jakie korzyści daje IKE?

Inwestowanie w IKE zwalnia z podatku od dochodów (zysków) kapitałowych, potocznie zwanego podatkiem Belki. Jego stawka to 19 proc. od zysku z inwestycji. Kapitał zgromadzony w IKE jest tez zwolniony z podatku od spadków i darowizn.

Jakie warunki należy spełnić aby skorzystać z ulgi podatkowej w IKE?

Aby skorzystać z ulgi w podatku Belki w ramach IKE musisz spełnić następujące warunki:

  1. dokonać wpłat na IKE co najmniej przez 5 lat kalendarzowych (dowolnych, nie muszą następować po sobie) albo dokonać ponad połowy wpłat na IKE nie później niż 5 lat przed wypłatą,
  2. wypłacić pieniądze z IKE po ukończeniu 60. roku życia lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55. roku życia.

Warunki te nie muszą być spełnione w przypadku śmierci posiadacza IKE. Osoby wskazane przez niego jako uposażone lub  – jeżeli takich nie wskaże – jego spadkobiercy, nie płacą ani podatku od spadków i darowizn ani podatku Belki.

Czy jest granica wieku po której nie warto oszczędzać w IKE?

Jeżeli jesteś po 60-tce, chcesz inwestować i zrobisz to w ramach IKE rozkładając kwotę inwestycji na pięć lat, to już po ich upływie będziesz mógł wypłacić pieniądze z IKE bez płacenia podatku Belki. Dzięki temu 19 proc. zysku, które inwestując poza IKE musiałbyś oddać fiskusowi, zostanie Ci w kieszeni.

Nie ma górnej granicy wieku, po przekroczeniu której inwestowanie za pośrednictwem IKE się nie opłaca. W przypadku śmierci inwestującego w IKE osoby wskazane przez niego jako uposażone nie zapłacą podatku Belki ani podatku od spadków i darowizn.

Jakie korzyści daje IKZE?

IKZE daje jeszcze więcej ulg podatkowych niż IKE. Podobnie jak IKE, również IKZE zwalnia z podatku od dochodów kapitałowych oraz podatku od spadków i darowizn. Dodatkowo jednak wartość wpłat na IKZE każdego roku możesz odliczyć od podstawy opodatkowania PIT.

Jest jednak cena, którą trzeba zapłacić za te coroczne ulgi w PIT. Wypłaty z IKZE – po spełnieniu warunków uprawniających do ulg – są objęte zryczałtowaną stawką podatku dochodowego w wysokości 10 proc.

Jakie warunki należy spełnić aby skorzystać z ulgi podatkowej w IKZE?

Aby skorzystać z ulg podatkowych zapewnionych przez IKZE musisz spełnić następujące warunki:

  1. dokonać wpłat na IKZE co najmniej przez 5 lat kalendarzowych (dowolnych, nie muszą następować po sobie),
  2. wypłacić pieniądze z IKZE po ukończeniu 65. roku życia.

Warunki te nie muszą być spełnione w przypadku śmierci posiadacza IKZE. Osoby wskazane przez niego jako uposażone lub  – jeżeli takich nie wskaże – jego spadkobiercy, nie płacą ani podatku o spadków i darowizn ani podatku Belki. Muszą jednak zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. od wartości środków zgromadzonych w IKZE.

Czy jest granica wieku po której nie warto oszczędzać w IKZE?

Nie ma takiej granicy. IKZE, podobnie jak IKE również można założyć mając 60 lat lub nawet więcej. Z tą różnicą, że w przypadku tego konta emerytalnego dodatkową korzyścią są bieżące ulgi w podatku dochodowym.

IKE i IKZE są więc doskonałym wehikułem inwestycyjnym również dla osób w wieku przedemerytalnym lub nawet emerytalnym – takiego zestawu ulg podatkowych jak IKE i IKZE nie dają żadne produkty inwestycyjne w Polsce.

W kontekście podatku od spadków i darowizn IKE i IKZE są nie tylko tarczą podatkową, ale również dobrym narzędziem do planowania sukcesji innej niż wynikająca wprost z prawa spadkowego. Środki zgromadzone w IKE i IKZE są wyłączone z masy spadkowej jeżeli inwestor wskaże uposażonych, którzy nie muszą być jego prawnymi spadkobiercami.

Kiedy można wycofać oszczędności z IKE i IKZE?

Pieniądze na IKE i IKZE są Twoją prywatną własnością i możesz je wycofać w każdej chwili (formalnie nazywa się to „zwrotem”). Jeżeli jednak chcesz w pełni wykorzystać antypodatkowy potencjał kont poczekaj z wypłatą aż skończysz 60 lat dla IKE lub 65 lat dla IKZE (formalnie nazywa się to „wypłatą”).

Jeżeli 60-te lub 65-te urodziny masz już za sobą musisz po prostu wpłacać na IKE lub IKZE przez pięć lat. Po spełnieniu tego warunku będziesz mógł wycofać oszczędności z IKE i IKZE przy zachowaniu wszystkich ulg.

Są jednak dwie zasadnicze różnice między wycofywaniem oszczędności z IKE a IKZE:

  1. w przypadku IKE są możliwe zwroty częściowe, w IKZE – nie. To znaczy, że jeżeli wybierzesz IKE możesz z konta wycofać część pieniędzy nie czekając do 60-tki lub jeżeli już jesteś po 60-tce – nie czekając aż minie pięć lat corocznych wpłat. Wtedy ten częściowy zwrot jest obciążony podatkiem Belki tak, jak każda inna inwestycja. Za to ta część inwestycji, która została w IKE, pracuje dalej i jeżeli sięgniesz po nią już po 60-tych urodzinach lub po upływie 5 lat – będzie zwolniona z podatku od zysków kapitałowych. W IKZE takiej możliwości nie ma. Zarówno zwrot – przed 65. rokiem życia, jak i wypłata – po 65. roku życia, są równoznaczne z likwidacją konta i koniecznością wypłacenia wszystkich zgromadzonych w nim pieniędzy (można to robić w ratach, ale to już temat na inny artykuł),
  2. wypłaty z IKZE po 65. urodzinach są objęte podatkiem, którego stawka wynosi 10 proc., te z IKE - nie. W przypadku likwidacji IKZE przed 65. rokiem życia lub przed upływem pięcioletniego okresu wpłat musisz całą wartość wypłaty, czyli w tym przypadku - "zwrotu", doliczyć do dochodu objętego PIT w roku zlikwidowania IKZE.

Ile można zyskać odkładając na IKE i IKZE?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy do tego kiedy zaczniesz inwestycję i w efekcie – jak długo ona potrwa. Jak dużo będziesz wpłacać na IKE lub IKZE i jaką formę inwestycji zdecydujesz się „opakować” w konto emerytalne – ryzykowny fundusz akcji, czy wręcz przeciwnie – mało ryzykowny fundusz krótkoterminowych obligacji. W przypadku IKZE znaczenie ma także Twoja forma zatrudnienia, wysokość zarobków i związana z nimi stawka PIT. Ustawowe limity wpłat na IKE i IKZE zmieniają się każdego roku, więc jeżeli chcesz je maksymalnie wykorzystać, każdego roku możesz ? wpłacać na Twoje konto emerytalne trochę więcej.

Na szczęście mamy rozwiązanie, które pomoże Ci oszacować ile możesz zyskać dzięki IKE i IKZE – to nasze KALKLUATORY.

Sprawdź!

Kalkulator IKE

Kalkulator IKZE

W przypadku IKZE pamiętaj, że ulga w PIT przysługuje Ci każdego roku, w którym dokonasz wpłaty na IKZE 😊

Łatwo policzyć, że z samego tytułu ulgi podatkowej w 2020 r. możesz maksymalnie zyskać ponad 2 000 zł! Limit tegorocznej wpłaty na IKZE wynosi 6 272,40 zł. Jeżeli jesteś w drugim progu podatkowym i w 2020 r. wpłacisz maksymalną możliwą kwotę na IKZE, Twoja ulga w PIT wyniesie 2 007,17 zł = 6 272,40 * 0,32.

***

W tym tekście poruszyliśmy jedynie część aspektów związanych z inwestowaniem w IKE i IKZE. Więcej przydatnych artykułów znajdziesz na www.nntfi.pl. Poniżej wybrane z nich.

Warto przeczytać:

Nowe limity IKZE i IKZE w 2020 roku (o limitach wpłat na IKE i IKZE)

Jeżeli chodzi o emeryturę, decyzja jest prosta (o IKE)

Odkładanie na przyszłość mamy w naturze (o IKZE)

janek

Jan Morbiato

Investment Communication Manager

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.