<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Jak dobrze odpoczywać podczas wakacji?
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Jak dobrze odpoczywać podczas wakacji?

06.08.2018

Wreszcie wakacje! Czeka Cię zabawa, przygoda, a przede wszystkim odpoczynek! Czy jednak na pewno? Niektórzy wracają z urlopu bardziej zmęczeni niż byli w dniu wyjazdu. Jeśli zdarzyło Ci się do nich należeć, pora pomyśleć o tym, jak dobrze odpoczywać podczas wakacji.

 

Zdecyduj od czego chcesz odpocząć

By dobrze odpoczywać na wakacjach, uwolnij się od tego co najbardziej męczące w Twoim życiu. Oczywiście najpierw to zidentyfikuj i dziw się, że to nie aż takie proste. Pod ogólnikami typu: od pracy, od dzieci, od miejsca zamieszkania, kryją się prawdziwe powody Twojego zmęczenia.

Mogą to być na przykład:

  • Nuda – Rutyna i brak wyzwań mogą być bardzo depresyjne, a na dłuższą metę także męczące. Odpocznij od nich wybierając wycieczkę wymagającą dużej aktywności fizycznej.
  • Pośpiech – Jeśli chcesz odpocząć od pośpiechu, to pewnie tak naprawdę masz na myśli, że musisz myśleć o zbyt wielu rzeczach naraz. Kieruj się w stronę natury i najlepiej zostaw telefon w domu.
  • Odpowiedzialność – Konieczność ciągłego podejmowania trudnych decyzji pod presją jest bardzo stresująca. Odpocznij od niej wybierając się na wycieczkę organizowaną przez kogoś innego, nie bierz ze sobą dzieci.
  • Źli ludzie – Jeśli tacy otaczają Cię na co dzień, pomyśl o trwałej zmianie środowiska. Pomoże Ci w tym wypad w trudny teren czy rejs jachtem. Ludzie są najlepsi wtedy, gdy muszą na sobie nawzajem polegać.
  • Ryzyko – Jeśli Twoje codzienne życie wiąże się z ryzykiem, możesz chcieć odpocząć wybierając leniwą agroturystykę lub hotelik na zaciszu.
  • Udawanie – Jeśli na co dzień musisz udawać i nie czujesz się z tym dobrze – jedź tam, gdzie nikt Cię nie zna. Chociaż na wakacjach bądź sobą.
  • Samoocena – Na wakacjach możesz zrobić coś, co udowodni Ci Twoją wartość. Przyznać, że po prostu ją masz, bez względu na osiągnięcia. Bardzo pomagają w tym samotne wyprawy, gdy nie sugerujesz się opinią nikogo innego.
  • Samotność – Od niej też można odpocząć, a wakacje są wspaniałym czasem by kogoś poznać. Jedź tam, gdzie Twoje hobby ktoś podniósł do rangi sportu lub sztuki.

Przyczyn może być więcej niż jedna. Jest też szansa, że potrzebujesz czysto fizycznego odpoczynku, bo za dużo pracujesz i za krótko sypiasz. Wybierz wczasy, które pozwolą Ci zapomnieć na jakiś czas o tym co Cię męczy.

 

Jak odpoczywać by pobyt był udany?

Gdy wiesz już od czego chcesz odpocząć, zastanów się, co lubisz robić. To, co sprawia Ci przyjemność, pozwala Ci także odpocząć pod względem psychicznym. Wybierając miejsce docelowe nie ograniczaj się do standardowych wycieczek. Np. jeśli uwielbiasz historie o duchach, eksploracja nawiedzonych miejsc może pozwolić Ci odpocząć lepiej niż wylegiwanie się na plaży. 

Szukaj atrakcji, które sprawiają, że nie możesz doczekać się wyjazdu. Jeśli planujesz zabrać kogoś ze sobą, poszukajcie takich, które są atrakcyjne dla wszystkich, a jeśli ich nie znajdziecie – nie bójcie się rozdzielić. Jeśli Twoim celem nie jest przygoda, zaplanuj swoją wycieczkę, dowiedz się choć trochę o miejscu docelowym, sprawdź jakie na miejscu są ceny i dostępne środki transportu. Pozwoli Ci to uniknąć wielu niespodzianek, które mogłyby zepsuć wyjazd. Wybierz wycieczkę tak, aby sama podróż na miejsce była również przyjemna, a przynajmniej komfortowa. Przy niewielkiej różnicy w cenie, wybieraj bardziej komfortowe środki transportu.

 

W temacie podróżowania przeczytaj wpis: 10 sposobów na tanie podróżowanie po Europie

 

Czego unikać, gdy chcesz dobrze wypocząć?

Najbardziej męczące na wakacjach będzie wszystko to, co zbliża Cię do przyczyny zmęczenia. Unikaj więc wakacyjnych wyjazdów z ludźmi, których nie lubisz i w miejsca podobne do tych, z których chcesz wyjechać. Wybierając miejsce docelowe nie kieruj się modą czy presją otoczenia. Łatwo zepsuć sobie urlop jadąc gdzieś, gdzie „wypada być” bez względu na to czy jest to francuska riviera czy niedostępny górski szczyt.

Unikaj wycieczek, na które Cię zwyczajnie nie stać. Bardzo niewiele osób potrafi odpoczywać musząc liczyć każdą złotówkę i wiedząc, że już na wstępie trochę przesadziły. Teraz najtrudniejsze – postaraj się ograniczyć użycie telefonu komórkowego i laptopa. Cały czas korzystasz z nich w pracy, nieodmiennie przypominają Ci o obowiązkach oraz wszystkim tym, od czego chcesz odpocząć.

           

Ćwiczenia relaksacyjne, a sztuka wypoczywania

Dla większości ludzi wypoczywanie jest bardzo intuicyjne. Wiedzę o tym, jak dobrze wypoczywać można jednak utracić i wtedy koniecznie trzeba odnaleźć ją na nowo. W zależności od temperamentu możesz wybrać ku temu dwie drogi. Pierwsza to pójście na żywioł. Po prostu rusz przed siebie ku najbliższej interesującej dla Ciebie atrakcji i baw się tak długo, aż poczujesz, że coś wewnątrz Ciebie się odblokowało. Druga natomiast zakłada świadome i znacznie spokojniejsze poszukiwanie optymalnych form odpoczynku.

Ćwiczenia relaksacyjne, yoga, tai chi, medytacja, ale też nieśpieszne podróże do miejsc oddalonych od cywilizacji często pozwalają uświadomić sobie, w jaki sposób możesz odpocząć.

Pamiętaj, że na pytanie jak dobrze odpoczywać to Ty znasz najlepszą odpowiedź, znajdź ją w sobie i ruszaj na wymarzony urlop.


Czytaj także: Jak bezpiecznie spędzić wakacje i co robić w sytuacjach awaryjnych?

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.