<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> NN Investment Partners na podium rankingu TFI „Rzeczpospolitej” | Finanse po Godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN Investment Partners na podium rankingu TFI „Rzeczpospolitej”

04.11.2021

NN Investment Partners TFI zajęło trzecie miejsce corocznym rankingu TFI „Rzeczpospolitej”. Wysoka lokata to zasługa dobrych wyników inwestycyjnych naszych funduszy.

 

W pierwszej dziesiątce rankingu TFI doszło do wielu przetasowań w porównaniu z ubiegłoroczną edycją. Jak piszą autorzy o tegorocznych miejscach w dużej mierze zdecydowały przede wszystkim wyniki funduszy obligacji. To najpopularniejsza kategoria funduszy w Polsce. Ich wyniki są w ostatnich miesiącach pod dużą presją rosnących rentowności obligacji skarbowych, co wpływa na nominalnie niskie (często ujemne) wyniki. Dlatego cieszy fakt, że NN Investment Partners TFI nie tylko utrzymało się w ścisłej czołówce rankingu TFI „Rzeczpospolitej”, ale nawet poprawiło swoją lokatę (w ubiegłym roku zajęliśmy 4., a dwa lata temu 5. miejsce), w dużej mierze właśnie z uwagi na konkurencyjne, w tych trudnych warunkach, wyniki funduszy dłużnych.

 

Cieszę się, że mimo pogorszenia koniunktury na rynku obligacji, udało nam się zdobyć wysokie miejsce w rankingu TFI „Rzeczpospolitej”. Pozycję na podium zawdzięczamy m.in. konkurencyjnym stopom zwrotu naszych funduszy dłużnych. W ofercie mamy fundusze o niskim ryzyku stopy procentowej, które nawet teraz, gdy notowania obligacji spadają, ograniczają straty lub wręcz osiągają dodatnie wyniki. Z kolei te, których portfele mają wysokie ryzyko stopy procentowej, wypadają wyraźnie lepiej niż rynek – komentuje Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.

 

Wyniki funduszy obligacji pod presją

Przyznaje jednak, że fundusze obligacji, niezależnie od realizowanej strategii, mają teraz trudny czas i dla wielu inwestorów ich notowania mogą być zaskoczeniem.

 

W NN investment Partners TFI już od ponad roku konsekwentnie komunikowaliśmy, że funduszom obligacji będzie trudno powtórzyć historyczne rezultaty. W efekcie wśród naszych najlepiej sprzedających się funduszy w tym roku, są wspomniane fundusze dłużne o krótkim duration, ale również fundusz surowców czy fundusze mieszane – cyklu życia oraz stabilnego wzrostu. Widzimy więc, że wielu naszych klientów wykorzystało ostatnie miesiące do dywersyfikacji portfela – podkreśla Małgorzata Barska.

 

W NN Investment Partners TFI staraliśmy się wykorzystać ten okres również do uzupełnienia oferty o strategię, która – utrzymując stosunkowo niskie ryzyko, ma większe szanse na pokonanie inflacji, niż tradycyjne fundusze dłużne. Chodzi o NN (L) Stabilny Globalnej Dywersyfikacji, który przy wysokiej zmienności na rynkach dużą cześć portfela inwestuje mało ryzykownie, a przy niskiej zwiększa poziom ryzyka aktywów, lokując m.in. w surowce oraz globalne akcje i obligacje.

 

Jak powstaje ranking TFI „Rzeczpospolitej”?

Ranking TFI „Rzeczpospolitej” powstaje na bazie stóp zwrotu funduszy otwartych (FIO i SFIO) w różnych okresach czasu i w różnych kategoriach (fundusze akcji, mieszane i dłużne), Fundusze muszą mieć również odpowiednio długą historię, aby zostały uwzględnione do rankingu TFI. Pięć najlepszych z każdej kategorii i w każdym okresie czasu otrzymuje punkty. Zwycięża TFI z najwyższą sumą punktów.   

janek

Wojciech Kiermacz

Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.