Wojciech Kiermacz
Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu
NN Investment Partners TFI zajęło trzecie miejsce corocznym rankingu TFI „Rzeczpospolitej”. Wysoka lokata to zasługa dobrych wyników inwestycyjnych naszych funduszy.
W pierwszej dziesiątce rankingu TFI doszło do wielu przetasowań w porównaniu z ubiegłoroczną edycją. Jak piszą autorzy o tegorocznych miejscach w dużej mierze zdecydowały przede wszystkim wyniki funduszy obligacji. To najpopularniejsza kategoria funduszy w Polsce. Ich wyniki są w ostatnich miesiącach pod dużą presją rosnących rentowności obligacji skarbowych, co wpływa na nominalnie niskie (często ujemne) wyniki. Dlatego cieszy fakt, że NN Investment Partners TFI nie tylko utrzymało się w ścisłej czołówce rankingu TFI „Rzeczpospolitej”, ale nawet poprawiło swoją lokatę (w ubiegłym roku zajęliśmy 4., a dwa lata temu 5. miejsce), w dużej mierze właśnie z uwagi na konkurencyjne, w tych trudnych warunkach, wyniki funduszy dłużnych.
Cieszę się, że mimo pogorszenia koniunktury na rynku obligacji, udało nam się zdobyć wysokie miejsce w rankingu TFI „Rzeczpospolitej”. Pozycję na podium zawdzięczamy m.in. konkurencyjnym stopom zwrotu naszych funduszy dłużnych. W ofercie mamy fundusze o niskim ryzyku stopy procentowej, które nawet teraz, gdy notowania obligacji spadają, ograniczają straty lub wręcz osiągają dodatnie wyniki. Z kolei te, których portfele mają wysokie ryzyko stopy procentowej, wypadają wyraźnie lepiej niż rynek – komentuje Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.
Przyznaje jednak, że fundusze obligacji, niezależnie od realizowanej strategii, mają teraz trudny czas i dla wielu inwestorów ich notowania mogą być zaskoczeniem.
W NN investment Partners TFI już od ponad roku konsekwentnie komunikowaliśmy, że funduszom obligacji będzie trudno powtórzyć historyczne rezultaty. W efekcie wśród naszych najlepiej sprzedających się funduszy w tym roku, są wspomniane fundusze dłużne o krótkim duration, ale również fundusz surowców czy fundusze mieszane – cyklu życia oraz stabilnego wzrostu. Widzimy więc, że wielu naszych klientów wykorzystało ostatnie miesiące do dywersyfikacji portfela – podkreśla Małgorzata Barska.
W NN Investment Partners TFI staraliśmy się wykorzystać ten okres również do uzupełnienia oferty o strategię, która – utrzymując stosunkowo niskie ryzyko, ma większe szanse na pokonanie inflacji, niż tradycyjne fundusze dłużne. Chodzi o NN (L) Stabilny Globalnej Dywersyfikacji, który przy wysokiej zmienności na rynkach dużą cześć portfela inwestuje mało ryzykownie, a przy niskiej zwiększa poziom ryzyka aktywów, lokując m.in. w surowce oraz globalne akcje i obligacje.
Ranking TFI „Rzeczpospolitej” powstaje na bazie stóp zwrotu funduszy otwartych (FIO i SFIO) w różnych okresach czasu i w różnych kategoriach (fundusze akcji, mieszane i dłużne), Fundusze muszą mieć również odpowiednio długą historię, aby zostały uwzględnione do rankingu TFI. Pięć najlepszych z każdej kategorii i w każdym okresie czasu otrzymuje punkty. Zwycięża TFI z najwyższą sumą punktów.
Podziel się:
Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu