<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Wygraliśmy ranking IKE 2022 | Finanse po Godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Wygraliśmy ranking IKE 2022

06.12.2022

Najlepsze IKE z funduszami ma NN Investment Partners TFI

IKE z funduszami NN Investment Partners TFI po raz kolejny otrzymało najwyższą liczbę punktów w rankingu IKE 2022. To zasługa bardzo dobrze ocenionej oferty funduszy oraz ich wyników na tle konkurencji.

IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne, to dobrowolny sposób na odkładanie z myślą o emeryturze bez konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych. Wciąż stosunkowo niewiele osób ma takie konto, pomimo niekorzystnych zmian demograficznych, które obniżą realną wartość państwowych emerytur w przyszłości.

IKE są dostępne w różnych instytucjach finansowych, ale najpopularniejsze są IKE z funduszami oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). To właśnie takie, „funduszowe IKE” zostały ocenione w najnowszym rankingu.

Ranking IKE przygotowuje firma analityczna Analizy Online, która od ponad 20 lat dostarcza dane, pisze i mówi o polskim rynku funduszy inwestycyjnych. W tegorocznej edycji otrzymaliśmy 83 na 100 możliwych do utrzymania punktów:

 

Źródło: analizy.pl. Pełna treść rankingu IKE 2022 znajduje się  tutaj

 

- To IKE wielokrotnie stało na podium naszego rankingu. Konto jest łatwo dostępne przez Internet (jest aplikacja mobilna), ma niski próg wejścia (50 zł). W ramach konta mamy dostęp do szerokiej palety funduszy (w tym cyklu życia oraz ESG), które regularnie dobrze wypadają pod względem efektywności. Towarzystwo nie pobiera żadnych opłat za założenie, konwersje, wpłaty, a w ramach programu oferuje tańsze jednostki K – piszą analitycy Analiz Online.

Jednocześnie zauważają, że konkurencja „nie śpi” i na rynku pojawia się coraz więcej dobrych IKE z funduszami. Dla nas to motywacja do ciągłego rozwoju tego produktu i dlatego od 8 grudnia zaczną obowiązywać nowe, niższe stawki stałych opłat za zarządzanie funduszami w ramach IKE.

Czytaj więcej o naszym IKE tutaj.

 

Gdzie założyć IKE z funduszami?

Rankingi IKE cieszą się szczególną popularnością właśnie pod koniec roku. Wiele osób decyduje się wtedy na uruchomienie konta emerytalnego po to, aby skorzystać z dopuszczalnego limitu wpłat na to konto.
 

ZAŁÓŻ IKE

 

Jak powstał Ranking IKE 2022?

Ranking IKE przygotowywany jest co roku na podstawie ankiet wypełnionych przez TFI i przesłanych do Analiz Online. Dodatkowo, analitycy oceniają efektywność funduszy dostępnych w IKE. Każdy produkt prześwietlany jest w trzech kategoriach:

  • oferta (maks. 30 pkt. do zdobycia)
  • koszty (maks. 35 pkt.)
  • efektywność funduszy dostępnych w IKE (maks. 35 pkt.)

W „ofercie” brana jest pod uwagę liczba dostępnych funduszy, a także to, czy fundusze te pokrywają najważniejsze segmenty rynku akcji, obligacji czy surowców. Dodatkowe punkty w rankingu IKE otrzymuje się za dostęp do funduszy cyklu życia czy funduszy inwestujących odpowiedzialnie. Ponadto nagradzane jest spełnianie tzw. Dobrych Praktyk polegających m.in. na przejrzystym i regularnym informowaniu klientów funduszy o kosztach i tego, w co fundusze inwestują.

W kategorii „koszty” analitycy zwracają uwagę na to, czy występują opłaty za założenie konta IKE oraz na koszty samych funduszy (opłaty za zarządzanie). Im niższe, tym oczywiście lepiej. „Efektywność” funduszy oceniana jest z kolei na podstawie nie tyle samej stopy zwrotu, ale jej relacji do ryzyka w różnych okresach czasu.


Zobacz również: Ranking IKZE 2022: NN Investment Partners TFI ponownie najlepsze

janek

Wojciech Kiermacz

Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.