<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Zarządzanie finansami w trakcie podróżowania
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Zarządzanie finansami w trakcie podróżowania

26.07.2018

Podróże rządzą się własnymi prawami, nieco nas wyciszają, zwodzą i niepostrzeżenie aktywują w nas finansową wolność. Płacimy, wydajemy, zaciągamy debet i to wszystko z uśmiechem na ustach. Pewnie niejedno z nas już w samolotowym fotelu, w drodze powrotnej przeszywał dreszcz na myśl o zalogowaniu się na konto bankowe. A przecież możemy zachować rozsądek i nie jest to równoznaczne z ograniczeniem swobody wydawania pieniędzy. Na przygotowanie się do wakacji mamy co najmniej 10 miesięcy. Sprawdźmy co zrobić, by wakacyjne szczęście i beztroska nie trwały tylko podczas 1 czy 2 tygodniowego wypadu, ale także nie spędzały snu z powiek po powrocie.

 

Zacznijmy od formy płatności. Jaką kartę wybrać w podróż?

Różne strony świata, różne systemy płatności, możliwości, opcje mniej lub bardziej kosztowne. Kartę, tę czy inną, zabrać ze sobą trzeba, ale która będzie najlepsza. Przyjrzymy się kartom, którymi możemy płacić za granicą, poznajmy ich plusy i minusy:

  • karty debetowe – jest to środek płatniczy typu „pay now”. Konto zostaje obciążone w momencie dokonywania transakcji. W zależności od umowy z bankiem możemy wybrać z konta więcej środków niż mamy na nim zgromadzonych. I to jest plus, tak samo jak fakt, że opłacalne jest też wybieranie środków z bankomatu za pośrednictwem tej karty.
  • karty kredytowe – minusem tej karty jest to, że wypłacając pieniądze za jej pośrednictwem w bankomacie naliczone zostaną dość duże odsetki od wykonanej operacji. Nie używajmy jej zatem w tym celu. Warto ją jednak mieć ze sobą w dłuższych podróżach. Ustalmy sobie wówczas dzienne limity kredytowe, które zabezpieczą nas przed zbyt dużym zadłużeniem. Kartę możemy spłacić w późniejszym terminie, jednak nie zwlekajmy z tym zbyt długo ponieważ zostaną naliczone odsetki od zaciągniętego długu. Często powiązane są z naszym kontem głównym, wówczas można ustalić automatyczne spłaty długu.
  • karty bankomatowe – jest to rodzaj karty debetowej, która przeznaczona jest do wypłacania środków z bankomatu. Jest ona powiązana z kontem głównym i ma ograniczone funkcje.
  • karty walutowe – karta, która umożliwi uniknąć przewalutowania podczas płacenia. Wiąże się także z założeniem konta walutowego. Do przewalutowania środków dochodzi wówczas, kiedy np. przebywamy w Chorwacji i opłacamy rachunek w restauracji kartą debetową zintegrowaną z naszym kontem bankowym, na którym mamy środki w polskich złotówkach. Bank najpierw przewalutowuje złotówki na euro, a potem euro na walutę lokalną, czyli chorwackie kuny. Oznacza to, że w momencie kiedy transfer płatniczy zasygnalizuje opłaconą transakcję, nasze konto zostało dodatkowo obciążone prowizjami za dokonanie przewalutowania. Jednym słowem nie jest to dla nas korzystny sposób płacenia. Zaletą kart walutowych jest to, że po pierwsze nie musimy uzależniać się od gotówki, a podczas płacenia nie poniesiemy dodatkowych opłat. Cała organizacja środków na koncie walutowym ogranicza się do wymiany złotówek w kantorze online (najlepiej porównać ofertę kilku kantorów i wybrać najkorzystniejszą stawkę) i przelania ich na konto walutowe.

 

Co proponują banki? Jakie oferują warunki założenia karty i konta walutowego?

Pakiet „konto + karta walutowa” oferowany jest przez kilkanaście banków. Najczęściej konto oraz karta walutowa powiązane są z szerszym zestawem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Coraz częściej można też spotkać karty wielowalutowe. Ich działanie opiera się na tym, że są one podłączone do kilku naszych rachunków w tym samym czasie (ROR w złotych, euro i np. funtach). W zależności od tego jaki środek płatniczy obowiązuje tam, gdzie jesteśmy, zostanie obciążone konto w właściwej dla danego kraju walucie.

 

Aplikacje do zarządzania finansami

W zdigitalizowanym świecie nie musimy już z ołówkiem w ręku podsumowywać wydatków w podręcznym notesiku. Dzisiaj w zarządzaniu budżetem wspomogą nas przeznaczone do tego celu aplikacje, które zainstalowane na smartfonie natychmiast przeliczają na co nas stać, ile mamy środków, analizują i podpowiadają rozwiązania wydajniejszego zarządzania finansami.

 

Money Lover

Przeznaczona na iOS oraz system Android aplikacja to bardzo rozbudowana platforma, która wspiera kompleksowe zarządzanie budżetem. Z jej pomocą będziemy mieli pod kontrolą bieżące wydatki, zaplanujemy kolejne miesiące, prześledzimy długi i koszty paliwa. Wyposażona jest także w funkcję Tryb Podróżny z przelicznikiem walut.

 

Spending Tracker

Aplikacja przeznaczona jest na urządzenia mobilne z systemem Android. Ułatwia szybkie śledzenie wszystkich wydatków. By móc optymalnie ocenić swój budżet, należy być nieco konsekwentnym we wprowadzaniu wszystkich wydatków i zaznaczać jaki był ich cel. Miesięczne zestawienie wydatków umożliwi nam sprawdzenie na co przeznaczone zostały nasze środki i przeanalizowanie ich pod kątem oszczędności.

 

Szybki Budżet – Menedżer Wydatków

Jak sama nazwa wskazuje aplikacja ma być i jest szybka, przy tym bardzo intuicyjna i kompleksowa. Z jej pomocą możemy utworzyć wiele kont i mnóstwo wykresów, które umożliwiają wnikliwą analizę przepływu pieniędzy i w rezultacie odnalezienie przestrzeni do większych oszczędności.

 

1Money - śledź wydatki, zarządzaj budżetem

Zadaniem aplikacji jest przede wszystkim znalezienie luk w oszczędzaniu. 1Money ułatwia śledzenie wszelkich wydatków i również sprawdzi się podczas wakacyjnego wypadu. Transakcje dodaje się bardzo łatwo, wystarczy jedno dotknięcie. Zapisane wydatki z jednego dnia są analizowane, a ergonomiczny wykres pozwoli Ci znaleźć możliwości lepszego zarządzania budżetem.

 

Co złego może nas spotkać na wakacjach? Jak zażegnać sytuacje kryzysowe?

Na wakacjach mogą się przydarzyć bardzo różne nieprzewidziane sytuacje. Te związane ze zdrowiem, jak i te, w których padniemy łupem złodziei lub własnego zaniedbania. Co w takim razie powinniśmy zrobić w momencie, kiedy straciliśmy karty płatnicze? Przede wszystkim musimy je zastrzec. W tym celu pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest telefon do banku. Na tym nasze problemy jednak się nie kończą, ze względu na to, że pozbawieni zostaliśmy środków do życia, co na pewno będzie niezwykle uciążliwe w trakcie trwających wakacji.

Rozwiązaniem może być zażądanie od banku wydania karty lub wypłaty środków w zagranicznym banku. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne. Taka usługa może kosztować nawet parę set dolarów. Atrakcyjniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty firm zajmujących się przekazami pieniężnymi (np. Western Union). By móc z niej skorzystać będziemy musieli poprosić kogoś przebywającego w kraju o nadanie przekazu. Koszt usługi to ok. 10% prowizji od nadanej kwoty.

Najważniejsza jednak wydaje się dobra organizacja i czujność. Choć nawet będąc bardzo czujnym możemy zostać okradzeni, to nie trzymajmy wszystkich kart w jednym portfelu. Rozdzielmy karty, ale także dowód osobisty. W innym wypadku wszystkie najcenniejsze dokumenty i karty przepadną i zostaniemy z niczym. Warto też mieć ze sobą przygotowane trochę gotówki. W przypadku utraty kart zawsze będziemy mieli środki na to, by dokończyć wakacje w spokoju.

Choć rządzące się własnymi prawami wakacje sprawiają, że chętniej wydajemy pieniądze, możemy postarać się o to, by nie wydać ich zbyt dużo. Mamy smartfon, który wyposażony w odpowiednie aplikacje ułatwi nam kontrolę wydatków. Nie warto jednak zapominać zdrowym rozsądku. Przygotujmy się z głową na intensywniejsze wydawanie, gromadźmy oszczędności, zabezpieczmy się przed kradzieżą, by wakacje nie przerodziły się w mniejszy lub większy koszmar.

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.