<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Zmień postrzeganie swoich finansów
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Zmień postrzeganie swoich finansów

20.10.2017

Zarabianie, oszczędzanie i inwestowanie to nieodłączny tercet. Większość ludzi, zamiast oszczędzać i inwestować, woli jednak wydawać. Nie muszę Ci mówić, że z takim podejściem świata nie zawojujesz. Dysponując zapleczem finansowym, masz większe możliwości. To proste.

Zarządzanie pieniędzmi jest sztuką. Żeby dobrze wydawać pieniądze, w pierwszej kolejności należy wiedzieć. jak to robić z głową, a później zastosować tę wiedzę w codziennym życiu. Ignorowanie dobrych praktyk, wypracowanych dzięki wieloletniemu doświadczeniu innych osób, może okazać się bolesne. Dlatego właśnie lepiej uczyć się na błędach czyichś, a nie swoich. To się po prostu opłaca. Co konkretnie zmienić w swoim myśleniu o finansach, żeby świat stanął przed Tobą otworem?

Wiedza zamiast stereotypów

Pieniądze są złe, bo Cię zepsują”, „Pieniądze szczęścia nie dają”, „Pieniądze są po to, aby je wydawać”, „Nie ma uczciwych bogatych”. Te powiedzenia znamy wszyscy. Każde z nich ma większy lub mniejszy związek z rzeczywistością, ale żadne z nich nie jest w 100% prawdziwe. Opieraj swoje postrzeganie finansów na wiedzy, a nie na utartych i bezmyślnie powtarzanych stereotypach.

Skąd możesz pozyskać drogocenną wiedzę o oszczędzaniu? Czytaj blogi o tematyce finansowej, książki o finansach, bierz udział w szkoleniach i seminariach. Wkrótce doświadczysz na własnej skórze, jak zmienia się Twój sposób myślenia o finansach.

Podglądaj, jak robią to inni

Z kim przystajesz, takim się stajesz”. Ta stara prawda jest wciąż aktualna. Grono osób, z którymi utrzymujemy kontakt ma ogromny wpływ na postrzeganie przez nas różnych dziedzin życia, w tym tak istotnych kwestii jak zarabianie i oszczędzanie pieniędzy. Zmiana nawyków odbywa się w sposób tak naturalny i subtelny, że po pewnym czasie będziesz je również stosował. Nasiąkniesz nimi jak gąbka.

Inwestowanie nie jest takie straszne

Na rynku jest szereg instrumentów finansowych, które pomogą Ci osiągnąć zysk. Nawet, jeśli jesteś na starcie swojej kariery zawodowej, możesz zainteresować się trzymaniem zaoszczędzonych pieniędzy na niskooprocentowanej lokacie, zamiast odkładać je do skarpety. Być może wkrótce założysz również konto oszczędnościowe. Dobre i to. Przynajmniej będziesz już w gronie osób inwestujących zaoszczędzone pieniądze. To i tak lepiej niż ogromna większość Polaków. Musisz wiedzieć jednak, że na takich produktach dużo nie zarobisz. Ryzyko jest małe, ale zyski również.

Z czasem warto, abyś zainteresował się ofertami towarzystw funduszy inwestycyjnych, kupił bony skarbowe lub obligacje korporacyjne, a może nawet zagrał na giełdzie. Ciekawe są też inwestycje w grunty rolne, gdzie zysk z inwestycji utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Poszerzając wiedzę, na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Cieszę się, że zainteresował Cię ten krótki artykuł. Zachęcam Cię do pogłębiania wiedzy w kwestii finansów. Czytaj, inspiruj się i zmieniaj świat!

 

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.