<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Zrób selfie i załóż konto w NN Investment Partners TFI | Finanse po Godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Zrób selfie i załóż konto w NN Investment Partners TFI

12.09.2019

NN Investment Partners TFI to pierwsze TFI w Polsce, które wprowadziło rozwiązanie ułatwiające potencjalnym inwestorom założenie konta inwestycyjnego w NNTFI24.pl. Wystarczy, że zrobisz selfie oraz zdjęcie dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i możesz zacząć inwestować w fundusze NN Investment Partners TFI. To wszystko dzięki nowoczesnej technologii, która wykorzystuje dane biometryczne, sztuczną inteligencję i algorytmy machine learning.

IV Dyrektywa AML, której celem jest zapobieganie wykorzystywaniu unijnego systemu finansowego do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, narzuca szereg obowiązków na instytucje finansowe (także TFI), a w tym obowiązek identyfikacji tożsamości klientów. Wcześniej taka identyfikacja odbywała się w placówkach instytucji finansowych lub przez podpisanie umowy w obecności kuriera, który miał obowiązek zweryfikować tożsamość klienta. Takie rozwiązanie nie jest wygodne dla klienta, bo wymaga od niego obecności w określonym miejscu o określonej porze (godziny pracy placówek lub godziny pracy kuriera) i oddala w czasie moment założenia konta.

Na szczęście z pomocą idzie technologia wspierająca identyfikację biometryczną, która odpowiednio wykorzystana, umożliwia założenie konta bezpiecznie, zgodnie z prawem, w kilka minut, bez konieczności wychodzenia z domu lub wielogodzinnego oczekiwania na kuriera.

 

Co to jest biometria i identyfikacja biometryczna?

Biometria jest już powszechna i prawie każdy mniej lub bardziej świadomie z niej korzysta. Jeśli odblokowujesz swój smartfon za pomocą kciuka (linie papilarne) lub twarzy, to korzystasz z tej technologii. Także dzięki biometrii nie musisz wychodzić z domu, aby założyć konto w niektórych bankach lub w NN Investment Partners TFI. Zastosowana identyfikacja biometryczna wykorzystuje dopasowanie biometryczne twarzy na wykonanym selfie i porównuje je ze zdjęciem w dokumencie tożsamości (dowód osobisty lub paszport) i jeśli wynik jest pozytywny, to instytucja ma pewność, że konto otwiera osoba, która legitymuje się określonym dokumentem. Zupełnie jak założenie konta z konsultantem w banku, ale o wiele wygodniej i bezpieczniej. Rozwiązania wykorzystujące identyfikację biometryczną potrafią także:

  • zweryfikować autentyczność dokumentu
  • sprawdzić, czy dokument nie został zgłoszony jako zagubiony / skradziony
  • sprawdzić, czy dana osoba zakładała już konto, ale podała inne dane

Instytucje finansowe otrzymały także rekomendację UKNF dotyczącą wykorzystania weryfikacji wideo w swoich procesach. Dzięki temu na rynku powstają dobre praktyki, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa przetwarzanych danych i pozytywnie wpłyną na jakość identyfikacji. Z czasem będzie to bardzo powszechny element procesu zawierania umowy przez Internet.

 

Jakie możliwości weryfikacji tożsamości rozważaliśmy w NN Investment Partners?

Zanim pojawiły się rozwiązania weryfikacji tożsamości z wykorzystaniem biometrii, powszechne było i jest zawieranie umów za pomocą kuriera (głównie w branży telekomunikacyjnej) lub wizyta osobista w placówce (głównie w bankowości i ubezpieczeniach). Zanim zdecydowaliśmy się na wprowadzenie innowacyjnego sposobu weryfikacji tożsamości rozważaliśmy wyżej wymienione, ale także wideo weryfikację z konsultantem lub przesyłanie skanu dokumentu tożsamości. Przy podejmowaniu decyzji, zawsze kierujemy się dobrem naszych użytkowników i staramy się budować rozwiązania ułatwiające korzystanie z naszej platformy, które są zgodne z obowiązującymi przepisami i przede wszystkim są bezpieczne. Nie chcemy, aby nasi klienci stali w kolejkach, nie chcemy również, aby zawierali umowę z nami w wątpliwy z punktu widzenia bezpieczeństwa sposób. Zastosowanie automatycznej identyfikacji tożsamości z wykorzystaniem sztucznej inteligencji umożliwia nam i naszym klientom zawieranie umów w czasie rzeczywistym, łatwo i przyjemnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Nie wymagamy również od przyszłych inwestorów posiadania nadzwyczajnych umiejętności lub sprzętu – wystarczy komputer z kamerką internetową lub smartfon. Wybrany przez nas dostawca usługi przeszedł proces weryfikacji wewnętrznej pod kątem bezpieczeństwa, spełnia wymagania RODO i jest zgodny rekomendacją UKNF.

 

Jak NN Investment Partners TFI wykorzystuje biometryczną identyfikację tożsamości?

NN Investment Partners jako pierwsze TFI na polskim rynku wprowadziło innowacyjny sposób weryfikacji tożsamości. Od początku lipca nowi użytkownicy platformy inwestycyjnej NNTFI24.pl podczas rejestracji weryfikują swoją tożsamość za pomocą sztucznej inteligencji wykorzystującej dane biometryczne.

Tożsamość nowych klientów, którzy chcą kupić fundusze inwestycyjne jest sprawdzana na podstawie zdjęć dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz selfie wykonanego podczas rejestracji. Użytkownik wybiera urządzenie, smartfon lub komputer, na którym chce wykonać zdjęcia potrzebne do weryfikacji. Zdjęcia twarzy oraz dokumentu tożsamości są sprawdzane przez specjalne algorytmy, które:

  • sprawdzają autentyczność dokumentu
  • określają stopień podobieństwo twarzy na dokumencie i na selfie
  • sprawdzają dokument w bazie zastrzeżonych lub skradzionych dokumentów

Dzięki temu eliminowane jest ryzyko nieintencjonalnych rejestracji w NNTFI24.pl oraz rejestracji osób, które posługują się fałszywą tożsamością lub z różnych względów prawnych nie powinny korzystać z platformy. Z uwagi na to, że proces jest automatyczny, klient od razu otrzymuje informację o wyniku weryfikacji i dalszych krokach.

Dodatkowym udogodnieniem dla klientów jest funkcjonalność, która wykorzystuje odczytane dane z dokumentu do uzupełnienia formularza danych osobowych, który pojawia się w kolejnym kroku.

W przyszłości planujemy usprawnienia, które pozytywnie wpłyną na jakość i szybkość zawierania umów (np. wprowadzenie sprawdzania „żywotności” użytkownika lub weryfikacja jakości wykonanych zdjęć w czasie rzeczywistym).

Nowy sposób weryfikacji tożsamości jest dostępny dla inwestorów chcących po raz pierwszy nabyć jednostki uczestnictwa w produktach emerytalnych (IKE lub IKZE) lub inwestycyjnych (fundusze inwestycyjne).

Uczestnicy, którzy rejestrowali się przed wprowadzeniem weryfikacji wideo, nie muszą weryfikować tożsamości.

 

Czy to już wszystko?

Nie. Cały czas rozwijamy naszą platformę i chcemy, aby rejestracja w NNTFI24.pl była możliwie prosta. Planujemy rozszerzyć rejestrację o alternatywne sposoby weryfikacji tożsamości, aby nasi użytkownicy mogli wybrać sposób dopasowany do swoich potrzeb. Chcemy także przyczynić się do popularyzacji innych rozwiązań, które dopiero raczkują na naszym rynku, ale równie skutecznie weryfikują tożsamość przyszłego inwestora.

Miłosz Pałka

Miłosz Pałka

Digital Product Manager

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.