<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Zostań naszym partnerem w inwestycjach i zainwestuj środki w trzeciej największej gospodarce świata.
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Japonia

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60MYTD
185,57 PLN
Wartość jednostki 21.01.2019
207,57 PLN
Wartość jednostki 21.01.2020
+11,86 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Rating Analiz Online:4
Poziom ryzyka:wysoki 6/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

27.12.2019
Mimo napiętej atmosfery w światowym handlu III kwartał okazał się udany dla japońskich akcji. Indeks MSCI Japan zyskał 3,45 proc. w walucie lokalnej. W ślad za nim, fundusz NN (L) Japonia osiągnął 2,52 proc. zysku. Jego stopa zwrotu za okres styczeń-wrzesień to 7,67 proc. Koniunkturę na tokijskiej giełdzie kształtowały w głównej mierze wydarzenia globalne – wojna handlowa, zmiana polityki monetarnej Fed, hossa spółek technologicznych. Informacje płynące z gospodarki japońskiej raczej nie wywołały skrajnych emocji wśród inwestorów bo nie wskazywały aby cokolwiek miało się zmienić. Po raz kolejny japońskie informacje gospodarcze opublikowane w III kwartale pokazały obraz stabilności. Indeks produkcji przemysłowej pozostawał zmienny bez wyraźnego trendu, popyt krajowy wykazywał pewne oznaki „spłaszczenia”, sprzedaż detaliczna po uwzględnieniu czynników sezonowych również niewiele się zmieniła. Sytuacja polityczna w Japonii – w przeciwieństwie do wielu innych rynków – również pozostaje stabilna.
Jeśli chodzi o notowania przedstawicieli poszczególnych sektorów, to najlepiej wypadły spółki związane z nieruchomościami, defensywny sektor opieki zdrowotnej i cykliczne dobra konsumenckie wyższej potrzeby. Najsłabiej wypadła energetyka. Pod względem stylów inwestycyjnych, to mimo wyraźnej przewagi „inwestowania w wartość” nad „inwestowaniem we wzrost” we wrześniu, w skali całego kwartału wyraźnie lepiej wypadły spółki „growth”. Dane płynące ze światowej gospodarki potwierdzają spowolnienie, ale na razie nie zapowiadają recesji. Dlatego też, dopóki polityka pieniężna głównych gospodarek pozostanie akomodacyjna, dopóty uważamy, że inwestorzy nie powinni się obawiać zdecydowanego pogorszenia koniunktury na rynkach akcji. Co więcej, wkrótce do łagodnej polityki monetarnej może dołączyć akomodacyjna polityka fiskalna. W tym kontekście uwaga rynków pozostaje skoncentrowana na Niemczech, których gospodarka wyraźnie hamuje, a których kondycja budżetowa jest na tyle dobra, że zostawia miejsce na zwiększenie wydatków rządowych.
Prognozy wzrostu zysków japońskich przedsiębiorstw zostały obniżone, głównie ze względu na umocnienie jena (firmy z Kraju Kwitnącej Wiśni to eksporterzy) i spadek popytu na ich produkty. W roku obrotowym kończącym się w marcu 2020 r. zyski spółek skupionych w indeksie Russell Nomura Large Cap (ex. Financials) prawdopodobnie spadną o 6,6 proc. Jesteśmy zdania, że w kolejnym roku obrotowym można oczekiwać poprawy na tym polu. Powód? Nastroje przedsiębiorców, choć wciąż nienajlepsze, zaskoczyły in plus (badanie „Tankan” prowadzone przez Bank Japonii). W szczególności plany dotyczące wydatków inwestycyjnych wydają się bardzo solidne. Sporym czynnikiem ryzyka dla akcji japońskich pozostaje silny jen, warto jednak zauważyć ostatnią stabilność kursu jena do dolara i to mimo dominujących nastrojów odwrotu od ryzyka.
Podczas gdy perspektywy krótkoterminowe są nieco niepewne i można się spodziewać podwyższonej zmienności, wyceny japońskich akcji pozostają atrakcyjne. Pod koniec września wskaźnik ceny do wartości księgowej na rynku japońskim wynosił ok. 1,2, rentowność akcji (odwrotność wskaźnika ceny do zysku) wynosiła 6,9 proc. a oczekiwany współczynnik dywidendy sięgał 2,5 proc., znacznie powyżej obecnej ujemnej – minus 0,19 proc. – rentowności 10-letnich obligacji rządowych.
Rozwiń
Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Informacje

Typ funduszuakcji
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Rozwinięte
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,50%
ZarządzającyYoshihiro Miyazaki, Mitsunari Kawano

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące3.21 % (32.10zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.01zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w fundusz luksemburski NN (L) Japan Equity.
  • NN (L) Japan Equity inwestuje w akcje spółek utworzonych, notowanych lub będących przedmiotem obrotu w Japonii.
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek.

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO