NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60M
115,01 PLN
Wartość jednostki 11.12.2017
109,97 PLN
Wartość jednostki 11.12.2018
-4,38 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Poziom ryzyka:wysoki 6/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

Trzeci kwartał nie był łatwy na rynkach finansowych krajów rozwijających się, a mimo to, NN (L) Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących zarobił 3,19 proc. Notowania tureckiej liry załamały się na fali pogorszenia relacji między Ankarą a Waszyngtonem. Sankcje nałożone na Turcję przez USA w związku z uwięzieniem amerykańskiego pastora tylko dolały oliwy do ognia – inwestorzy już od dłuższego czasu martwią się brakiem niezależności banku centralnego Turcji, a także nadmiernym zadłużeniem tego kraju w zagranicznych walutach, stanowiącym ok. 50 proc. PKB. W rezultacie akcje na giełdzie w Stambule potaniały o ponad 20 licząc w euro.
Niewiele lepiej było w RPA, gdzie notowania akcji spadły o 7 proc. Prezydent kraju, Cyril Ramaphosa, zapowiedział wprowadzenie zmian w konstytucji, które dawałby państwu prawo do wywłaszczenia właścicieli ziemskich bez odszkodowania. Niezadowolenie z takiego obrotu spraw wyraził na Twitterze – a jakżeby inaczej – Donald Trump.
przełożyły się na spadki notowań akcji – drożejąca ropa wywindowała kursy o ok. 7 proc. Konflikt handlowy między USA a Chinami zaostrzył się w III kwartale. Porozumienie między Ameryką i Europą również nie wydaje się działać na korzyść Państwa Środka. Dlatego chińskie akcje straciły na wartości 7 proc. Żeby stawić czoła gospodarczej niepewności Pekin zapowiedział poluzowanie polityki fiskalnej i monetarnej.
Akcje chińskiego giganta technologicznego, spółki Tencent, zanurkowały o ponad 5 proc. po tym, jak ministerstwo edukacji zaproponowało ograniczenie liczby gier video dostępnych w sieci – to pomysł władz na walkę z rosnącą liczba chorób oczu wśród młodych Chińczyków. Niektóre azjatyckie rynki wschodzące – zdecydowanie mniejsze niż Chiny – zachowały się bez zarzutu. Akcje z Tajlandii zdrożały o ponad 14 proc., Tajwanu – przeszło 7 proc., Malezji – ponad 4 proc., Indonezji – 2,5 proc. a z Korei Południowej – 1 proc. W Ameryce Łacińskiej najlepiej poradziły sobie Brazylia i Meksyk – akcje z tych krajów średnio rzecz biorąc zyskały na wartości o ok. 7 proc., na fali rosnących cen ropy i lokalnych rozstrzygnięć politycznych (wybory powszechne w Brazylii i porozumienie handlowe między USA i Meksykiem). Pozostałe kraje Ameryki Środkowej i Południowej poradziły sobie zdecydowanie słabiej.
Mimo rosnącej presji na emerging markets i napływających z nich informacji, niekiedy wręcz o dramatycznym wydźwięku, perspektywy rozwoju gospodarczego pozostają stabilne. Większość krajów azjatyckich jest w dobrej formie. Chiny, których eksport jest zagrożony ze względu na protekcjonistyczną politykę USA, zdecydowały o przyjęciu łagodniejszej polityki gospodarczej – spodziewamy się, że wywołany tym wzrost w inwestycjach infrastrukturalnych i budownictwie mieszkaniowym może już wkrótce przełożyć się na zwyżki notowań akcji z rynków wschodzących. Cała kategoria emerging markets jest bardzo wrażliwa na zmiany w oczekiwaniach odnośnie do popytu krajowego w Chinach.
Rozwiń
Thumbnail
Manu VandenbulckSenior Portfolio Manager Equity Value

Informacje

Typ funduszuakcyjny
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Wschodzące
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,50%
ZarządzającyManu Vandenbulck, Robert Davis, Nicolas Simar

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.97 % (29.70zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.05zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
  • Do dnia 25 listopada 2012 r. fundusz funkcjonował jako ING (L) Rynków Wschodzących i inwestował do 100% swoich aktywów w fundusz luksemburski ING (L) Invest Emerging Markets.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w fundusz luksemburski NN (L) Emerging Markets High Dividend.
  • NN (L) Emerging Markets High Dividend inwestuje w akcje spółek utworzonych, notowanych lub będących przedmiotem obrotu w krajach rynków wschodzących tj. w Ameryce Łacińskiej (włączając Karaiby), Azji (z wyłączeniem Japonii), Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie oraz Afryce.
  • W ramach strategii funduszu luksemburskiego dobierane są najbardziej obiecujące spółki, po których zarządzający spodziewa się stabilnych, corocznych wypłat dywidend wynikających z dobrej kondycji spółek.
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek wysokodywidendowych działających w różnych krajach i sektorach.

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO