NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60M
114,21 PLN
Wartość jednostki 16.08.2017
112,33 PLN
Wartość jednostki 16.08.2018
-1,65 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Poziom ryzyka:wysoki 6/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

W I kw. akcje rynków wschodzących taniały, ale i tak poradziły sobie zdecydowanie lepiej niż papiery udziałowe notowane na giełdach rynków rozwiniętych. Wskaźnik krajów rozwijających się MSCI Emerging Markets Net Index spadł o 1 proc. podczas gdy MSCI World Net Index stracił 3,6 proc. Najsilniejsza okazała się Ameryka Łacińska, zyskując 5,5 proc., Azja nie wyróżniła się na tle indeksu, tracąc 1 proc., a EMEA, czyli Europa, Bliski Wschód i Afryka straciły 3,3 proc. Akcje Brazylijskie nie miały sobie równych i średnio rzecz biorąc, zdrożały o prawie 10 proc. Jednym z powodów zainteresowania inwestorów giełdą w Sao Paulo mogły być dobre wieści polityczne - sąd oddalił apelację byłego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silva, skazanego na 12 lat więzienia za korupcję i malwersacje finansowe. Tym samym prawdopodobieństwo, że wystartuje on w październikowych wyborach prezydenckich, zdecydowanie spadło.
Słabo w rodzinie rynków wschodzących wypadły akcje z Indii - ponad 9 proc. straty. Kraj musiał stawić czoła skandalowi finansowemu po tym jak państwowy Punjab National Bank oświadczył, że padł ofiarą malwersacji opiewających na kwotę ponad 2 mln dolarów. W pierwszych trzech miesiącach roku wycena jednostki funduszu NN (L) Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących spadła o 1,81 proc.
Nasze nastawienie do akcji emerging markets można określić jako konstruktywne. Wiele spółek z krajów rozwijających się ma szanse odnotować w tym roku wzrost zysków i poprawić marże. Czynnikiem ryzyka pozostają wybory, zarówno parlamentarne, jak i prezydenckie w kilku państwach szczególnie w Ameryce Łacińskiej. Nie martwi nas kondycja gospodarki Chin. O ile potencjalne załamanie koniunktury na rynku nieruchomości w Państwie Środka rzeczywiście pozostaje zagrożeniem, o tyle jesteśmy przekonani, że władze w Pekinie dysponują wystarczającym instrumentarium, żeby takie ryzyko zmitygować. Rosyjskie gospodarstwa domowe wychodzą z recesji a ropa naftowa jest znacznie droższa niż 40 dolarów za baryłkę zabudżetowane przez rząd w Rosji. Istotnym czynnikiem ryzyka dla gospodarki tego kraju są sankcje nałożone przez USA na rosyjskich oligarchów. Będziemy bacznie śledzić rozwój sytuacji na giełdzie w Moskwie.
Rozwiń
Thumbnail
Manu VandenbulckSenior Portfolio Manager Equity Value

Informacje

Typ funduszuakcyjny
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Wschodzące
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,50%
ZarządzającyManu Vandenbulck, Robert Davis, Nicolas Simar

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.97 % (29.70zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.05zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
  • Do dnia 25 listopada 2012 r. fundusz funkcjonował jako ING (L) Rynków Wschodzących i inwestował do 100% swoich aktywów w fundusz luksemburski ING (L) Invest Emerging Markets.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w fundusz luksemburski NN (L) Emerging Markets High Dividend.
  • NN (L) Emerging Markets High Dividend inwestuje w akcje spółek utworzonych, notowanych lub będących przedmiotem obrotu w krajach rynków wschodzących tj. w Ameryce Łacińskiej (włączając Karaiby), Azji (z wyłączeniem Japonii), Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie oraz Afryce.
  • W ramach strategii funduszu luksemburskiego dobierane są najbardziej obiecujące spółki, po których zarządzający spodziewa się stabilnych, corocznych wypłat dywidend wynikających z dobrej kondycji spółek.
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek wysokodywidendowych działających w różnych krajach i sektorach.

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO