NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60M
118,01 PLN
Wartość jednostki 20.10.2017
111,10 PLN
Wartość jednostki 22.10.2018
-5,86 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Poziom ryzyka:wysoki 6/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

W Ameryce Łacińskiej na wartości najbardziej straciły akcje brazylijskie - aż 22,5 proc. W Azji walorom z Chin udało się zamknąć kwartał na plusie - 1,7 proc. nad kreską - mimo, że USA ogłosiły nałożenie ceł na dobra z Chin o wartości 50 mld dolarów i zagroziły, że obejmą taryfami kolejne 200 mld dolarów. W Indiach - 4,7 proc. w górę - Bank Rezerw Indii musiał podnieść stopy procentowe do 6,25 proc. z 6 proc. po raz pierwszy od 2014 r. Akcje z Korei Południowej rozczarowały - spadek o 4,3 proc. - mimo przełomowych rozmów z Koreą Północną. W Malezji - w dół o 6,7 proc. - 92-letni Mathir Mohamad został zaprzysiężony na premiera po pokonaniu koalicji, która utrzymywała się przy władzy przez ostatnie sześć dekad.
Wzrost cen ropy pomógł akcjom rosyjskim - 1 proc. na minusie - odrobić część strat wywołanych obawami o nałożenie sankcji przez USA. Turcja - 22 proc. pod kreską - okazała się jednym z rynków najbardziej wrażliwych na rosnąca rentowność obligacji amerykańskich i umocnienie dolara. Turecki bank centralny musiał podnieść stopy procentowe aż do 17,75 proc., żeby hamować osłabienie tureckiej liry. Rozczarowujące dane o PKB ochłodziły nastroje w RPA, gdzie akcje straciły na wartości 7,2 proc.
Presja podaży na aktywa z rynków wschodzących nasiliła się w ostatnich tygodniach ze względu na obawy o konsekwencje wojen handlowych, umacniający się dolar oraz podnoszenie stóp procentowych w USA. Nie ulega wątpliwości, że protekcjonizm handlowy Stanów Zjednoczonych pozostaje zmartwieniem dla inwestujących w akcje emerging markets. Jednocześnie warto pamiętać, że chiński eksport do USA objęty nowymi cłami stanowi jedynie 2 proc. łącznego eksportu Państwa Środka.
Jeżeli chodzi o wpływ silnego dolara na gospodarkę krajów rozwijających się, to niektóre z nich są na niego bardziej podatne, inne mniej, jednakże jako agregat wyglądają teraz lepiej niż w przeszłości, również dzięki solidnemu popytowi wewnętrznemu. Nasze nastawienie do inwestycji w emerging markets pozostaje więc konstruktywne.
Rozwiń
Thumbnail
Manu VandenbulckSenior Portfolio Manager Equity Value

Informacje

Typ funduszuakcyjny
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Wschodzące
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,50%
ZarządzającyManu Vandenbulck, Robert Davis, Nicolas Simar

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.97 % (29.70zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.05zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
  • Do dnia 25 listopada 2012 r. fundusz funkcjonował jako ING (L) Rynków Wschodzących i inwestował do 100% swoich aktywów w fundusz luksemburski ING (L) Invest Emerging Markets.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w fundusz luksemburski NN (L) Emerging Markets High Dividend.
  • NN (L) Emerging Markets High Dividend inwestuje w akcje spółek utworzonych, notowanych lub będących przedmiotem obrotu w krajach rynków wschodzących tj. w Ameryce Łacińskiej (włączając Karaiby), Azji (z wyłączeniem Japonii), Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie oraz Afryce.
  • W ramach strategii funduszu luksemburskiego dobierane są najbardziej obiecujące spółki, po których zarządzający spodziewa się stabilnych, corocznych wypłat dywidend wynikających z dobrej kondycji spółek.
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek wysokodywidendowych działających w różnych krajach i sektorach.

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO