<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Jak inwestować w fundusze inwestycyjne? | NN Investment Partners
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Fundusze - jak inwestować?

Proste zasady,
mnóstwo możliwości

W dzisiejszych czasach na wyciągnięcie ręki masz dostęp do setek możliwości lokowania pieniędzy,
a jedną z nich jest inwestowanie w fundusze. Można zaoszczędzić i inwestować bardzo bezpiecznie lub mniej konserwatywnie. Można korzystać z możliwości krajowych, a także globalnych. Można liczyć zyski w złotówkach lub w euro czy dolarze. Można inwestować uzbieranie kwoty albo dzięki systematycznym wpłatom zbierać kapitał na przyszłość. Można zacząć od zaledwie 50 złotych, więc możliwości są... nieograniczone.

Ten ogrom możliwości inwestycyjnych może przytłaczać. Dlatego też każdy początkujący inwestor zawsze staje przed fundamentalnym pytaniem:

Proste zasady inwestowania w fundusze

Fundusz czy Lokata?

Fundusz wybierz, gdy chcesz:

  • odkładać jednorazowo lub regularnie nadwyżki finansowe na przyszłość
     
  • mieć szansę na większe zyski i bierzesz pod uwagę zmienność inwestycji
     
  • mieć swobodny dostęp do swoich pieniędzy, bo możesz wpłacać i wypłacać środki każdego dnia
     
  • inwestować na emeryturę, edukację dzieci i podobne cele

Lokatę wybierz gdy chcesz:

  • chcesz przechowywać gotówkę na najbliższe zaplanowane wydatki
     
  • wystarczą Ci małe odsetki
     
  • nie akceptujesz żadnych wahań oszczędności
     
  • chcesz dokładnie wiedzieć, ile zarobisz

Argumenty za funduszami w obecnych czasach

10 zasad początkującego inwestora

Zacznij od planowania

Przed zainwestowaniem pierwszej złotówki zastanów się, dlaczego chcesz wybrać akurat ten fundusz. Ma dobre historyczne wyniki? A może polecił Ci go znajomy ? Zdecyduj, na jakie zyski liczysz i co zrobisz, gdy już się pojawią. Ustal jaki poziom ryzyka jesteś w stanie zaakceptować i co zrobisz, jeśli pojawią się przejściowe straty.

Nie kieruj się emocjami

Nigdy nie kieruj się emocjami w inwestycjach. Nie poddawaj się ani chciwości, ani panice. Przez chciwość kupujesz gdy jest drogo, a w panice sprzedajesz gdy ceny są bardzo nisko. Z planem z poprzedniego punktu Twój portfel odczuję ulgę i ominą go skutki nieprzemyślanych decyzji

Oczekuj racjonalnych zysków

Zyski po kilkadziesiąt procent rocznie w funduszach akcji zdarzają się od czasu do czasu, ale nie ma żadnej gwarancji takich wzrostów. Nie zakładaj, że zarobisz w każdym aż tyle. Rynki są zmienne i musisz się z tym liczyć.

Zaczynaj od małych kwot

Jeżeli obawiasz się ryzyka lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestycjami, zrealizuj pierwsze transakcje na mniejszych kwotach. Zależy nam na Twojej pewności i zaufaniu, abys świadomie kontynuował z nami swoją inwestycyjną przygodę.

Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę

Inwestycje to nie ruletka z jednym losem. Oferta NN Investment Partners to ponad 30 interesujących funduszy. Nie wszystkie muszą pasować do Twoich celów, ale ograniczenie się tylko do jednego to niepotrzebna koncentracja ryzyka. Podziel swoje pieniądze pomiędzy fundusze o różnym poziomie ryzyka.

Inwestuj systematycznie

Inwestując konsekwetnie i systematycznie niewielkie kwoty w równych odstępach czasu unikasz konieczności codziennego śledzenia giełdowych zmian. Takie regularne zakupy sprawią, że Twój portfel przetrwa najwet największe rynkowe zawirowania. Do tego mamy dla Ciebie ciekawe rozwiązanie: sprawdź jak działa NN Perspektywa.

Zwracaj uwagę na nowości.

Na świecie rynek finansowy istnieje od ponat 120 lat, a w Polsce zaledwie od 20. Wciąż pojawiają się nowe, wcześniej niedostępne fundusze, które mogą lepiej odpowiadać Twoim potrzebom. Sprawdzaj informacje o nowych funduszach, które dla Ciebie uruchomiliśmy.

Nie ubieraj garnituru sąsiada

Ubranie musi pasować do Ciebie, a wybrany fundusz do Twoich celów. Nie ubrałbyś się w garnitur sąsiada, więc nie zakładaj, że jego inwestycje będą pasowały do Ciebie. Pomoc w analizie swoich potrzeb możesz znaleźć u naszych dystrybutorów.

Pamiętaj o cyklach

Po silnych wzrostach (hossie) przychodzi korekta, która czaseem zmienia się w silne spadki (bessę). Bessa również kończy się i po niej zaczyna hossa, a potem kolejna bessa ... Tak działały, działają i będą działać rynki finansowe. Zaakceptuj to i bądź cierpliwy.

W prostocie piękno

Przestrzeganie tych prostych zasad Dekalogu Inwestora nie da gwarancji zysku, bo takiej gwarancji nie ma. Ale najprostsze metody są często najbardziej skuteczne. Pamiętaj, że nikt nie jest nieomylny, więc nawet jeśli popełnisz błąd, potraktuj go jako cenną lekcję.

Co warto zapamiętać?

Zacznij dziś

Zacznij dziś

Z inwestowaniem jak z sadzeniem drzewa. Najlepsze efekty przynosci długoterminowe podejście, a na smakowite owoce (czytaj: zyski) trzeba poczekać. Ponadto najlepszy czas na start jest zawsze 20 lat temu. Zatem jeżeli nie zaczniesz już dziś, za 20 lat to dalej będzie prawda.

Może być zmiennie

Może być zmiennie

Wybierając inwestycję dla siebie pamiętaj, aby wziąć pod uwagę nie tylko potencjalne zyski, ale także ryzyko i koszty.

Szeroka oferta

Szeroka oferta

Oferta naszych funduszy liczy ponad 30 produktów, więc znajdzie się dobry fundusz dla każdego.

Słowniczek

Fundusz inwestycyjny

Instytucja zbiorowego inwestowania, która lokuje powierzone mu przez klientów środki w różne instrumenty dostępne na rynku finansowym. W zależności od typu funduszu, większa część środków może być inwestowana w akcje lub w papiery dłużne, którymi są obligacje i bony skarbowe.

Koszty

19% podatek od zysków (nie od kapitału), który zapłacisz wycofując kapitał z funduszy gdy osiągnąłeś zysk

Parasol

Popularna nazwa Funduszu Parasolowego, w którym fundusze inwestycyjne są powiązane w taki sposób, że wszystkie Twoje inwestycje w ramach tej grupy z podatkowego punktu widzenia są traktowane jako jedna inwestycja.

Umorzenie jednostek

Sprzedaż liczby jednostek funduszu, której dokonujesz aby otrzymać gotówkę na konto wskazane w systemie.