NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Marihuana jak Bitcoin

19 września kurs kanadyjskiej spółki Tilray, wyspecjalizowanej w produkcji leczniczej marihuany, eksplodował.

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Najpierw podskoczył o 90 proc. Przez chwilę wartość rynkowa tej niszowej firmy byłą większa niż takich gigantów jak American Airlines. Następnie gwałtownie się załamał, ostatecznie jednak zakończył dzień na 40 proc. plusie. Następnego dnia akcje Tilraya zanurkowały o 19 proc.

Dziś są o 650 proc. wyżej niż podczas debiutu w czerwcu tego roku.

 

Millenialsi o krok do przodu

Bezpośrednim pretekstem do ostatnich zwyżek była wypowiedź prezesa Tilraya o tym, że kierowana przez niego firma rozważa współpracę z kilkoma spółkami farmaceutycznymi. Ale inni przedstawiciele branży konopi – Canopy Growth i Aurora, też mocno zdrożały w minionym miesiącu.

Nic dziwnego, że karierę na Wall Street zaczęło robić hasło „marycha to nowe krypto”. Te dwie „klasy aktywów” mają ze sobą sporo wspólnego: niepewność regulacyjną, ograniczoną podaż, bardzo duże wahania notowań wywoływane często niepotwierdzonymi informacjami, przyciągają ten sam profil inwestorów – mężczyzn w okolicach 30-tki.

Część analityków uważa wręcz, że w konopie inwestują teraz ci sami ludzie, których potężna korekta wymiotła z rynku krypotowalut na przełomie lat 2017-2018. Jednak nie ma na to twardych dowodów.

 

Role się odwróciły

Te pozornie odległe światy łączy również to, że zdobywają zainteresowanie inwestorów głównego nurtu, kiedy spekulanci rekrutujący się z grona drobnych graczy zdążyli już zarobić krocie.

Gwałtowne załamanie notowań Bitcoina i innych kryptowalut nastąpiło zaraz po tym, jak giełda Cboe Futures Exchange wprowadziła do obrotu oficjalne instrumenty finansowe oparte na tej walucie, czyli kontrakty terminowe.  Podobnie jest teraz z marihuaną, o której zrobiło się głośno już po bardzo dynamicznych zwyżkach kursów niszowych spółek z nią związanych.

Millenialsi lubią je właśnie dlatego (w przyczyny inne niż inwestycyjne nie wynikamy). Zarówno kryptowaluty jak i marihuana są antysystemowe. To takie dziedziny, w których drobni spekulanci mają przewagę nad wielkimi bankami inwestycyjnymi. Role „grubych ryb” i „leszczy” odwracają się.

Warto przeczytać

Długoterminowe oszczędzanie w naszym DNA

Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI, odpowiada na pytania Anny Ochremiak. Wywiad uk...

Thumbnail
Małgorzata BarskaPrezes Zarządu NN Investment Partners TFI S.A.

Odpowiedzialność procentuje

Firmy, które dobrze wypadają pod względem ESG – wpływu na środowisko, społeczeństwo i przyjętego ład...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.