NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Kolejny kwartał poprawy wyników polskich spółek

2 maja 2017

    Bartłomiej Chyłek

   Dyrektor Zespołu Analiz   

 

Po zmianie i poluźnieniu regulacji, sezon wyników polskich spółek za 4 kwartał ciągnie się od końca stycznia i można powiedzieć, że już się praktycznie zakończył. Zwięźle podsumowując, był on lepszy licząc rok do roku zarówno za poziomie wyników zaraportowanych, jak i na poziomie wyników oczyszczonych o zdarzenia jednorazowe. Jednakże, z drugiej strony, nie był tak dobry jak powszechnie oczekiwano.

Naszym zdaniem, po raz kolejny, większe spółki pokazały lepsze wyniki, w stosunku do oczekiwań niż spółki z grupy średnich i małych. Prym wiodły spółki powiązane z segmentem węglowodorów oraz spółki finansowe (włączając tu również deweloperów mieszkaniowych). Raczej zawiodły szeroko rozumiane spółki przemysłowe, gdzie komponentem wsadowym są surowce, których ceny znacząco wzrosty w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a przetwórcy nie byli w stanie przenieść wyższych kosztów produkcji na finalnych odbiorców. Zanim na dobre zakończył się sezon za 4 kwartał minionego roku, z pełną okazałością rozkwitł również sezon wyników za 1 kwartał bieżącego roku. Pomimo tego, że upłynęło zaledwie dwa tygodnie od jego startu, powoli można zaobserwować dominujące trendy w poszczególnych branżach. Wydaje się, że już 6 kwartał z rzędu bardzo dobre „oczyszczone” wyniki zostaną zaraportowane w sektorze finansowym, w szczególności w bankach. Opłata do BFG za 2017 rok będzie porównywalna rok do roku, jednak obciąży ona w znacznej mierze kwartał pierwszy. Przychody z tak zwanej działalności podstawowej ciągle rosną – tym razem szczególnie część związana z opłatami i prowizjami.

Równie mocne, o ile nie lepsze, powinny być/były wyniki w sektorze węglopochodnych (PKN, Lotos czy JSW). Wspominany wyżej, wzrost cen surowców będzie prawdopodobnie miał odzwierciedlenie w wynikach spółek surowcowych takich jak PGNiG czy KGHM. W branży telekomunikacyjnej po solidnych wynikach za 4 kwartał w Cyfrowym Polsacie, wynik na relatywnie wysokim poziomie za 1 kwartał pokazał Orange. Zyski spółek konsumenckich oraz przemysłowych w dalszym ciągu powinny pozostawać pod presją. Patrząc na wszystkie sektory - kontynuacja poprawy wyników spółek powinna, przynajmniej w średnim terminie, wspierać zachowanie indeksu WIG. Główmy zagrożeniem dla kontynuacji ostatnich trendów rynkowych pozostaje czynnik polityczny, zarówno krajowy jak i międzynarodowy.