<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Wydatki regularne i nieregularne | Słownik NN TFI
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Wydatki regularne i nieregularne 

Używany w procesie zarządzania domowym budżetem podział wydatków na dwie zasadnicze kategorie. Podział ten uwzględnia wydatki, które są ponoszone regularnie w danym miesiącu oraz te, które są nieplanowane i okazjonalne. Ten podział warto stosować zwłaszcza przygotowując się do systematycznego planu oszczędzania (obejmującego m.in. redukcję zbędnych wydatków i obniżania wysokości wydatków niezbędnych) oraz pomnażania pieniędzy. Narzędziem wspomagającym taki plan jest raport (rejestr) wydatków domowych. W ramach raportu wyodrębnia się tzw. katalog wydatków przewidywalnych, który obejmuje właśnie wydatki regularne oraz nieregularne.

Wydatki regularne są najczęściej doskonale nam znane w każdym miesiącu i w pełni przewidywalne. Są to w szczególności różnego typu opłaty stałe za: prąd, gaz, telewizję, telefon, czynsz za mieszkanie, jedzenie itp. Wydatki nieregularne natomiast nie są przewidywalne i zdarzają się nam okazjonalnie. Należą do nich wydatki na ubrania, rozrywkę itp. To one sprawiają nam najwięcej problemów jeśli chodzi o kontrolowanie domowego budżetu. Regularna analiza wydatków regularnych i nieregularnych pod kątem ich racjonalności może przyczynić się do wypracowania naprawdę sporych oszczędności.